Zahradnice prozrazuje, jak na podzim úspěšně rozmnožit růže řízkováním

Fotografie: Freepik

Někteří zkušení zahradníci pěstující růže na své zahrádce přistupují spíš k roubování, pokud chtějí květiny rozmnožit. Avšak řízkování má mnohem více výhod oproti předešlému způsobu. Růže množené řízky netvoří divoké kořenové výhonky a lépe snášejí zimní období. Kromě jiného můžete rostliny snadno množit i z kupovaných řezaných květů.

Jak správně růže řízkovat?

Než se pustíte do samotného množení růží řízkováním, inspirujte se těmito jednoduchými radami:

  • K množení růží vyberte zdravé výhonky o tloušťce asi 4 až 5 milimetrů.
  • Stonek naštípejte na menší kousky (každý z nich by měl mít alespoň tři až pět pupenů).
  • V horní části stonku proveďte rovný řez a v dolní šikmý pod úhlem asi 45 stupňů. K seřezávání si vezměte opravdu ostrý nůž, který bude čistý, či vydezinfikovaný alkoholem.
  • Horní řez by měl vést dva až tři centimetry nad prvním pupenem a spodní řez těsně pod posledním pupenem.

Také byste měli ze stonku odstranit především spodní lístky. Ty na vrchu klidně ponechejte, dodají rostlině živiny.

Než řízky růží vysadíte

Ještě předtím, než růže vysadíte do půdy, nechte je v nádobě s odstátou, nebo dešťovou vodou naklíčit. K urychlení procesu pomůžete tak, že vrchní část odřezku namočíte do roztaveného vosku a necháte zaschnout.

Stonky růží by měly klíčit během několika dní. Je potřeba je uchovávat v teplém prostředí. Do vody v nádobě můžete přidat i tekuté hnojivo na růže, či stimulátor růstu kořínků.

Až budou řízky růží opatřeny kořínky, zasaďte je

V momentu, kdy zaznamenáte tvorbu kořínků u stonků růží, je čas je přesadit. Výsadba na zahrádku se provádí tak, že si vykopete jamky 30 centimetrů hluboké, z dvou třetin je zaplníte trávou a posypete kompostem. Pak zasadíte řízky růží a z třetiny je přikryjete půdou.

Rostliny po výsadbě hojně zalévejte vodou. Aby růže na zahradě během zimy nezmrzly, je vhodné přikrýt řízky plastovými nádobami, v kterých uděláte několik malých dírek pro cirkulaci vzduchu.

Lahev následně posypete vrstvou suchého listí, přikryjete netkaným materiálem. Možností je i izolace rostlin slámou. Naklíčené řízky růží však můžete vysadit i doma do květináče.

Postup je v podstatě obdobný, jako když sázíte květiny na zahradu. Z počátku je dobré stonek také přikrýt PET lahví s otvory. Alespoň tedy do té doby, než se vytvoří první lístky. Důležitá je i pravidelní zálivka a správná okolní teplota.