Pláč je pro mnohé výrazem slabosti. O jeho pozitivním dopadu na duševní zdraví ale nikdo neví

Fotografie: Freepik

Nedávný vědecký výzkum potvrdil informaci, kterou možná málokdo čekal. Pláč může být pro lidské tělo pozitivní, a tak není potřeba se mu striktně vyhýbat, říká psycholog Timothy J. Legg.

Pláč je něco, co může vyjadřovat naše aktuální pocity, a podle odborníků se jedná o ryze lidskou vlastnost, protože málokteré jiné živočišné druhy projevují své emoce zrovna vylučováním slz. A ačkoliv je pláč mnohdy spojován právě s nepříliš pozitivními věcmi, může být pro nás přínosnější, než se na první pohled zdá. Má totiž nečekané pozitivní účinky na naše zdraví, a to zejména z psychologického hlediska.

Proč pláčeme

Pláč je něco, co si pravděpodobně lidé představí ve spojitosti s tragickou událostí či s jinou smutnou a dojemnou situací. Pláč však můžeme zaznamenat také tehdy, když se něčemu až příliš smějeme, a naše oči tak začnou slzet. Ať už je to tak nebo tak, pláč má mnohem lepší účinky na naše zdraví, než by si někdo mohl myslet. V čem tedy vězí tajná výhoda pláče?

Potlačuje úzkost

Podle nedávné studie je dokázáno, že pláč má značně pozitivní vliv na potlačení a zmírnění úzkosti, která na nás může doléhat během některých stresujících či jinak nepříjemných situací, kvůli nimž se začne projevovat. V takovém případě nás pláč postupně, v řádu několika minut, uklidní a dodá nám potřebné upokojení.

Snižuje krevní tlak

Další možná nečekanou výhodou pláče je fakt, že nejenže dokáže snížit, ale také udržet tlak na požadované a přijatelné hodnotě. Možná to zní paradoxně, je tomu však tak. Pláči totiž většinou předchází nějaká nepříjemná situace, kvůli které se náš tlak dokáže zvýšit. Během pláče, kdy se naše tělo začíná uklidňovat, začne také klesat tlak.

Fotografie: Freepik

Vyplavuje toxiny

Kromě toho, že jsou slzy přirozenou formou, jak z očí vyplavit nečistoty nebo dráždivé elementy, jako je prach, kouř a další, je pláč také cestou, jak tělo odlehčit od nejrůznějších toxinů. Ty se totiž hromadí v důsledku stresu a pomocí pláče je můžeme jednoduše vyplavit ven. Pláč také napomáhá ke snížení hladiny kortizolu, což vede k lepší náladě.

Působí na změny nálad

Změny nálad jsou věcí, která se i odborníkům těžce vysvětluje, a ovlivňuje ji hned celá řada věcí. Jednou z nich je však výrazný nadbytek manganu v těle. Ten se však společně se slzami vyplavuje ven, což má za následek mírnější výkyvy nálad a pozitivnější náladu. Jelikož se však jedná o vskutku komplexní problém, je potřeba se zaměřit na více faktorů.

Fotografie: Freepik

Snižuje bolest

Ať už se jedná o fyzickou, nebo emocionální bolest, tělo na ni většinou reaguje právě uvolněním slzných kanálků, které mají za následek samovolný a mnohdy také nevědomý pláč. Ten však uvolňuje chemikálii oxytocin a nejrůznější endorfiny, které vedou k lepší náladě i zmírnění bolesti. Proto pokud je potřeba, nestyďte se a nechte tělo reagovat i tímto způsobem. Rozhodně se vám tak uleví.

Zdroj: Healthline