Krájení cibule bez breku: Metody, které zabrání slzení očí z cibulových výparů

Fotografie: Depositphotos

Za krájení cibule většinou zaplatíme nějakou tou slzičkou i protaženým nosem. Můžeme však účinky štiplavých látek zmírnit pomocí některých osvědčených tipů.

Jestli krájíme jednu cibuli, nejspíš to nebudeme řešit. Budeme-li dostatečně rychlí, možná nám slza ani neukápne. Horší to může být, pokud připravujeme guláš nebo jiné dobroty, které spočívají na cibulovém základě a je potřeba oloupat několik cibulí. Tam už se slzení nevyhne opravdu nikdo a pokud nechceme zbytek vaření pozorovat už jen rozmazaným pohledem, můžeme vyzkoušet tyto metody, jak tomu zabránit.

Proč slzíme?

Osvědčených metod koluje po internetu celá řada. Některé jsou neúčinné, ale některé fungují velmi dobře. Slzení očí způsobuje těkavá látka propantial-S-oxid, která se z cibule při jejím narušení uvolňuje. Dráždí oční sliznici a naše oči na to reagují slzením, aby dráždivou látku neutralizovaly. Výpary vstupují i do nosu a uvolňují nosní hlen. Možná tak během krájení cibule budete potřebovat i kapesník.

Určitě jste si všimli, že některé cibule vám toho moc neudělají a jiné jsou extrémně dráždivé. Je to proto, že záleží, v jaké půdě je cibule pěstovaná. Pokud půda obsahuje mnoho sirných látek, bude cibule mnohem ostřejší a může vás hodně potrápit i jediný kousek. Můžete se tedy zaměřit buď na ochranu očí před výpary, nebo na neutralizaci dráždivých látek dříve, než se dostanou k vašim očím.

Jak tomu zamezit

Pokud si tedy nebudete připadat jako úplný blázen, můžete si vyzkoušet nasadit plavecké brýle. Metoda je to skutečně účinná, protože se cibulové výpary na sliznici oka nemají šanci přes brýle dostat. Otázkou je, jestli nestrávíte krájením cibule třikrát více času, protože se sami sobě budete muset smát. Ale funguje to.

Další velmi účinnou metodou je dát cibuli před krájením alespoň na patnáct minut do mrazáku. Na rozdíl od jiných metod toto skutečně funguje. Chemické složení cibule se procesem mražení mění a dráždivé látky se výrazně oslabují. Pokud tedy nespěcháte s vařením jídla, nezapomeňte s dostatečným předstihem cibuli zmrazit.

Tekoucí voda nebo voda v misce také funguje docela dobře. Můžete si nachystat tácek s vyššími okraji a naplnit ho vodou. Rozpůlenou cibuli pak krájejte na tácku přímo ve vodě. Metoda je to sice účinná, její nevýhoda však je, že cibule při krájení více klouže. Musíte tak na krájení vynaložit více šikovnosti i trpělivosti.

Nejúčinnější metoda

Někteří nedají dopustit na kyselinu citronovou. Ta by měla neutralizovat dráždivé látky. Před krájením cibule tedy potřete prkénko i nůž citronem nebo je pokapejte citronovou šťávou. Po internetu kolují i tipy jako dát si chleba do úst, u prkénka si zapálit čajovou svíčku nebo dát cibuli před krájením na chvíli ohřát do mikrovlnky.

Fotografie: Freepik

Dle zkušeností lidí se však zdá, že nejúčinnější je opravdu cibuli na chvíli zamrazit a při jejím krájení mít zapnutý větrák nebo digestoř. Pokud jste neučinili žádná opatření a při krájení vás začnou oči silně štípat, otevřete lednici nebo mrazák a nechte na oči působit studený vzduch. Je to poslední záchrana a vaše oči se tak velmi rychle zklidní.

Zdroj: Yummly