Běžně dostupné potraviny, které vás mohou i zabít, konzumujete pravidelně po celý rok

Fotografie: Freepik

Jak všichni dobře víme, dobrá a bezpečná příprava jídla je zásadní věc. Opláchnutí ovoce a zeleniny se běžně dělá k odstranění pesticidů a důkladné vaření masa je také velice důležité.

Co když je příprava jídla otázkou života a smrti? Většina z nás už asi slyšela o rybě zvané fugu neboli putterfish, což je velmi jedovatá ryba, která je při nesprávné přípravě smrtelná. Děsivé je, že existuje více potravin, které vás mohou zabít, pokud budou nesprávně připraveny. Přinášíme vám 7 každodenních potravin, které se při nesprávné přípravě mohou stát smrtelnými.

Med

Není to moc známá skutečnost, ale přírodní med obsahuje jedovatý toxin. Po farmovém chovu musí med projít procesem pasterizace, aby tyto toxiny odstranil, ale nepasterizovaný med je extrémně nebezpečný. Sníst jen lžičku takového medu může vést k silným bolestem hlavy, závratím, slabosti a zvracení, které mohou trvat až 24 hodin. Více než jedna čajová lžička může dokonce zabít.

Fotografie: Pexels

Brambory

I obyčejné brambory, které jsou konzumovány ve špatnou dobu, mohou být nebezpečné. Listy, stonky a klíčky brambor totiž obsahují jed, který se nachází právě v kvetoucích a klíčících bramborech. Vědci tvrdí, že člověku o 100kg by stačilo sníst jeden takový pečený brambor.

Kešu

Když v obchodě uvidíte „raw“ kešu, věřte, že je to lež. Tyto „syrové“ kešu byly totiž už vařeny v páře, aby se odstranila látka zvaná urushiol, která se nachází i v jedovatém břečťanu. Konzumace syrových kešu oříšků se může ukázat jako fatální, zejména u lidí s alergií na břečťan. Pokud tedy na dovolené narazíte na kešu oříšky, nejezte je. Jen hrstka takových oříšku může být pro člověka nebezpečná.

Fotografie: Pexels

Červené fazole

Zatímco konzumace syrových potravin je považována za zdravou, při konzumaci některých potravin v syrovém stavu mohou nastat velmi nebezpečné následky. Jednou z takových potravin jsou i červené fazole. Červené fazole obsahují toxiny zvané lektiny, které v podstatě ničí buňky ve vašem žaludku. Jediným způsobem, jak si užít červené fazole bez tohoto škodlivého toxinu, je pořádně je připravit: namočte fazole do vody po dobu nejméně pěti hodin před konzumací.

Rebarbora

Listy rebarbory, které byste neměli používat při pečení nebo vaření, obsahují kyselinu šťavelovou, která způsobuje ledvinové kameny.

Bezinky

I když to zní trochu zvláštně, bezinky se běžně používají v marmeládách, vínech a čajích. To vše je překvapivé vzhledem k tomu, že jejich semena a listy obsahují smrtelné hladiny glykosidu produkujícího kyanid. Pokud ovoce není správně uzrálé, když se používá k výrobě džemu nebo vína, může vám být těžce nevolno nebo dokonce můžete zemřít.

Třešně

Pecky třešní spolu se švestkami, broskvemi a meruňkami obsahují sloučeniny, které se v našem těle stávají kyanidem. Ale ty ostatní plody mají pecky větší, takže je obtížné je spolknout. Dobrá zpráva je, že aby se do vás jed dostal, musíte pecku od třešně rozkousnout, což se jen tak nepovede. K zabití by ale vedlo, kdyby se vám podařilo spolknout jen dvě rozdrcené třešňové pecky.

Zdroj: Delish