Falešní přátelé: Návod, jak je včas odhalit a zároveň tyto energetické upíry vymazat ze svého života

Fotografie: Depositphotos

Ať už své přátele znáte krátce nebo váš vztah trvá několik let, vždy se mezi nimi může najít někdo, koho byste měli ze svého života raději vymazat.

Ne každý má vždy jasno, kdo jsou jeho opravdoví přátelé a kdo si na ně ve skutečnosti pouze hraje. Stačí však přitom tak málo – pokud například pouze začnete přemýšlet, jestli se na svého kamaráda opravdu můžete spolehnout, už v ten moment byste se měli zamýšlet také nad tím, jestli je dobré s ním svůj přátelský vztah posouvat i dále. Abyste měli vždy přehled, zde se můžete podívat na 6 ukazatelů, které vám umožní rozpoznat rozdíl mezi skutečným a falešným přítelem.

Nulová podpora

Dobrý přítel vám pomůže vstát pokaždé, co klopýtnete a upadnete silně na zem. Smutek, zrada, naštvaní a mnoho dalšího – pokud je váš přítel opravdu skutečný, vždy by se měl snažit pomáhat vám problémy překonat a jít s vámi dál. V opačném případě, pokud jde o toxického přítele, se budete cítit v jeho přítomnosti spíše hůře. Nebude se vás totiž snažit rozveselit a naopak mu bude vaše slabost dělat dobře.

Častá žárlivost

Opravdový přítel slaví vaše úspěchy, přijímá vaše nedostatky a oceňuje vaše vášně a talent, a to aniž by vás jakkoliv soudil. Pokud se vám něco povede, vždy bude po vašem boku – hrdý a nadšený z vašeho úspěchu. Toxický přítel naopak zvýrazní vaše selhání, což ukáže jeho žárlivost, která obvykle nastává v momentě, kdy má člověk komplex méněcennosti. Pokud se vás váš přítel tedy snaží spíše srážet a ponižovat, rozhodně byste se ho měli zbavit.

Fotografie: Unsplash

Já, já a zase jenom já

Opravdový přítel chápe, že každý člověk má své zkušenosti, hodnoty a svou minulost, a proto váš názor a pohled na věc vždy respektuje. Toxický přítel bude mluvit pouze o sobě, a to i v případě, že se daná situace týká především vás. Myslí si, že je středem vesmíru, a nerespektuje vaše názory, a proto vás také nebude poslouchat.

Čas a prostor

Opravdový přítel vám dá čas a prostor, když to potřebujete – chápe totiž, že máte ve svém životě jiné závazky, jiné přátele a někdy prostě potřebujete být sami. Avšak poté, co se znovu shledáte, se k vám chová stejně jako předtím. Toxický přítel se naopak pokusí převzít váš čas a myšlenky, protože nepřijímá ve vašem životě nikoho jiného než sebe. Bude také chtít, abyste se cítili provinile, když jste chtěli být chvíli bez něj.

Žádná trpělivost

Dobrý přítel má s vámi trpělivost, a to ať už jde o vaše zpoždění nebo nevhodný vtip – chápe, že odpuštění a porozumění jsou základní pilíře každého přátelského vztahu. Toxický přítel však naopak snadno ztrácí nervy, což naznačuje jeho pocity nejistoty, protože vy děláte něco špatně. Jeho to ponižuje, ale přestat se s vámi kamarádit nemůže, neboť jste jeho jedinou oporou. Často navíc můžete po setkání s toxickým přítelem pociťovat pocit viny a vyčerpání, protože jste si museli dávat pozor, abyste ho neurazili nebo naštvali.

Naslouchání a důvěra

Poslední, avšak nejdůležitější částí každého přátelského vztahu, jsou důvěra a naslouchání. Dobrý přítel je strážcem vašich největších tajemství a nikdy by si nedovolil zradit vaši důvěru. Toxický přítel však udělá opak. O svých tajemstvích vám neřekne ani půl slova, ale pokud mu řeknete ta vaše, rozhodně si je nenechá pro sebe. Skutečnost, že prozradí vaše tajemství byť jen jednomu nebo dvěma lidem, stačí, aby dokázal, že není hoden vaší důvěry.

Zdroj: Mindbodygreen