Nebezpečnou chudokrevnost poznáte podle charakteristických příznaků, které dokáže identifikovat opravdu každý

Fotografie: Freepik

Chudokrevností trpí nejčastěji ženy po porodu či z důvodu silné menstruace. U mužů bývá spojena s nemocí nebo špatným životním stylem. Zjistěte její příznaky, popsala je lékařka Sabrina Felson.

Příznaků nedostatku železa v těle je hned několik. Jeden z nich je například únava. Pokud vyjdete schody nebo jste chvíli po probuzení unavení a jste si jistí, že jste spali dostatečně dlouho, měli byste zbystřit. Dlouhodobé ztráty tohoto prvku v těle nevedou k ničemu dobrému. Dbejte o své zdraví a raději zjistěte další příznaky chudokrevnosti. V případě, že se vás níže uvedené příznaky týkají, neváhejte a co nejdříve navštivte svého praktického lékaře. 

Co je železo, a jaké jsou příznaky jeho nedostatku

Takzvané železo spadá do kategorie stopových prvků, které v těle nesmí chybět. Pokud ho máte nedostatek, netvoří se ve správném množství hemoglobin přenášející kyslík z plic do každé buňky v těle. Hemoglobin je také obsažený v červených krvinkách, proto se o nich praktický lékař po odběru krve vždy zmiňuje. Bohužel lékaři často opakují, že pokles tohoto stopového prvku v těle je bez odběru minimálně rozpoznatelný. Jakmile ho chybí více, tělo se hlásí svými příznaky.

Fotografie: Pixabay

Pokud ale chodíte na pravidelné a každoroční preventivní prohlídky ke svému lékaři, který vám vždy provede krevní obraz, dokáže zjistit menší i větší pokles železa v krvi. Jestliže nechodíte a máte obavy, že jste chudokrevní, musely by se u vás projevovat příznaky, jako jsou již zmíněná únava, slabost, bledá pleť, vyrážka, časté motání hlavy, mdloby, nesoustředění, podrážděnost, lámavost nehtů a vlasů.

Další příznaky nedostatku železa v těle

Mezi další ukazatele, kterých si jen málo všímáme, patří časté angíny a u lidí s ischemickou chorobou zhoršení dušnosti. Může se jednat také o častější výskyt modřin a u žen o silné motání hlavy. Pokud jste na sobě zpozorovali alespoň několik výše uvedených příznaků, nemeškejte a kontaktujte svého praktického lékaře, aby vám provedl krevní testy.  

Fotografie: Unsplash

Snížené hladiny hemoglobinu a feritinu ve výsledcích odběru krve značí nízké zásoby železa a možnou anémii. S jistotou vše určí pouze lékař, který také navrhne správný postup léčby a identifikuje příčinu. Ve většině případů postačí, když lékař předepíše preparáty s vysokou dávkou železa. Nezapomínejte dbát na svůj jídelníček. Dopřejte si pestrou a vydatnou stravu. Vyvarujte se průmyslově zpracovaným potravinám a smaženým pokrmům.

Zdroj: WebMD