Varovné příznaky onemocnění, které ženy často ignorují nebo podceňují

Fotografie: Freepik

Tělo žen se neustále mění, někdy je proto těžké poznat, jestli se blíží nějaká nemoc, a to v rané fázi. Většina lidí se k lékaři nežene a čeká, jak se vlastně nemoc projeví. Jestli ale budete věnovat pozornost svému tělu a budete mu naslouchat, snáze pak poznáte, že se něco změnilo a pomůžete tím udržet si dobré zdraví a také zamezit problémům, které by mohly nastat v budoucnosti.

Nafouklé břicho může znamenat endometriózu

Pozor si dejte hlavně při nadýmání. Většinu žen trápí v rámci periody, jestli ale nejste na nadýmání náchylné, a přitom vás trápí déle než dva týdny, může to být známka toho, že s vaším tělem není něco v pořádku. Neustále nadýmání může značit rakovinu prsu nebo vaječníků. Je třeba tento příznak nepodceňovat.

Všimnout si můžete také nerovnosti na své tváři. I to může být součástí menstruace. Mění se hladina hormonů a na bradě se může akné objevit. Jestli ale po nějaké době nezmizí, mohlo by to znamenat, že vaše tělo není v rovnováze a je nutné navštívit lékaře.

Během menstruace se mohou objevit děložní myomy

Jestli rády cvičíte a sportujeme pravidelně, neměly byste pociťovat při cvičení žádnou bolest. Bolesti v oblasti pánve při běhání mohou znamenat, že vnitřní vrstva dělohy roste jinde, než má. Endometriózu poznáte také podle bolesti dolní části zad a nohou. U některých žen to může být spojené s menstruací, pokud ale bolestmi trpíte delší dobu, může se jednat o toto onemocnění. Mezi další příznaky patří:

  • Necitlivost
  • Brnění
  • Bolest nohou, která se může rozšířit na obě nohy a před menstruací se zhoršuje

Pozor si dávejte při svých dnech na velké krevní sraženiny. Jestli si jich všimnete jednou za čas, není čeho se bát. Pokud ale krev ztmavne a sraženiny jsou velké, může to být známka děložních myomů. Ty mohou způsobit abnormální krvácení a také problémy s močovým měchýřem.

Nepodceňujte ani vypadávání vlasů nebo chuť k jídlu

Změny ve stravovacích návycích mohou být známkou rakoviny vaječníků, zvlášť pokud jsou v kombinaci s bolestmi břicha a změnami také střevních návyků. Jestli nemáte na jídlo chuť nebo máte problém s dojídáním obvyklých porcí, je potřeba se mít na pozoru.

Pokud ztrácíte velké množství vlasů, musíte se mít na pozoru. Může to značit nízkou hladinu testosteronu, což je hormon, který podporuje správou funkci právě produkce vlasů a jejich udržování. Zpočátku můžete ztrácet vlasů méně, ale postupem času se nedostatek vlasů může projevit plešatostí. Nedostatek testosteronu může ovlivňovat také růst chloupků na těle.

Jestli máte doma standardní teplotu a necítíte se dobře, může to značit hormonální nerovnováhu. Může za tím být hladina estrogenu, který reguluje reprodukci žen. Jeho hladina se mění po celý život, ale někdo mohou s jeho tvorbou v těle nastat problémy. Estrogen tak může ovlivňovat tělesnou teplotu:

  • Nízká hladina hormonu způsobí návaly horka
  • Vysoká hladina naopak způsobuje, že mám je neustále zima na ruce a nohou

Pokud máte v rodině někoho, kdo těmito problémy trpí, je pravděpodobné, že budou trápit i vás. Včasná diagnóza a následná léčba vám může pomoci od prvních příznaků, které mnoho žen může podceňovat nebo je přiklánět například k periodě. Každá žena by ale měla znát svoje tělo důkladně, protože existuje mnoho vlivů, které ho ovlivňují.

Změny ve svém těle budou pozorovat ženy, kterým se blíží menopauza. Může se změnit jejich nálada, většinou v tomto období přiberou několik kilogramů, nejsou se sebou spokojené a těžko se s tím stavem spokojí. Je ale potřeba si uvědomit, že přechodem si projde každá žena, je to přirozená součást života. Rozhodně tím ale samotný život nekončí.