Ostruhy na patách nelze věčně přehlížet. Léčba vyžaduje trpělivost, ale vhodně zvolená metoda může celý proces urychlit

Fotografie: Freepik

Ostruha paty je nepříjemnou a velmi bolestivou nemocí, která postihuje čím dál tím více lidí. Bojovat s ní lze pomocí několika metod, včetně těch domácích.

Bolestivé došlápnutí, těžká noha a paty extrémně bolavé. To jsou hlavní příznaky ostruhy. Nedaří se vám tuto nepříjemnost vyléčit? Zkuste jednoduché domácí metody.

Ostruha je vytvořený výběžek paty

Lidově řečeno ostruha paty je v podstatě malý kostní výběžek který nemá žádnou pozitivní úlohu ve vašem životě. Vzniká díky přetížení vazivového aparátu nohy a je velmi bolestivou a nepříjemnou záležitostí, která se jen navíc těžko léčí. Existuje však několik receptů, které na ostruhu paty zabírají. Vyzkoušejte ty nejúčinnější z nich.

Pomoc vám mohou například takové domácí ingredience:

  • brambory
  • terpentýn
  • kopřiva
  • sůl

Prvním lidovým receptem pro zmírnění bolestí paty je ten, ke kterému vám stačí brambory. Uvařte asi sedm brambor ve slupce. Po uvaření brambory rozšťouchejte nebo rozmixujte na konzistenci bramborové kaše, pro vláčnost můžete přidat také olej.

Ještě horké pyré připravte do větší misky a ponořte do kaše celou patu. Nohy držte v bramborovém pyré do úplného vychladnutí, asi dvacet minut. Po vystydnutí brambor nohy vyndejte, otřete čistým vlhkým hadříkem a hned jim dopřejte teplo, nejlépe ve vlněných ponožkách. Po této léčebné kůře je nejlepší už jen odpočívat, proto se její aplikace doporučuje večer před spaním.

Fotografie: Freepik

Odbourejte bolest díky solným koupelím

Léčebná lázeň solné koupele funguje na podobné bázi jako předchozí recept. Dokáže uvolnit celou patu i chodidlo a zmírnit bolesti. Lázeň se doporučuje taktéž ve večerních hodinách, v době, kdy už máte všechny denní úkoly splněné.

Připravte si tři polévkové lžíce mořské soli na jeden litr vody. Jestliže v domácnosti nenajdete mořskou sůl, můžete ji vyměnit za alternativu klasickou, kuchyňskou sůl. Solný roztok rozpusťte v horké vodě, do které můžete hned ponořit bolavé nohy. Voda by měla být horká po celou dobu lázně, užijte si pocit odpočinku alespoň půl hodiny. Po této solné lázni nohy usušte a zabalte do teplých ponožek, abyste teplo udrželi.

Kopřiva je léčebná bylina už po staletí

Pro co nejúčinnější proceduru pomocí kopřiv budete muset vyrazit na procházku do přírody. Natrhejte čerstvé kopřivy, nejlépe ty malé, mladé výhonky s malými listy. Nejúčinnější a nejsilnější kopřivy natrháte v měsíci květnu. Pro získání konzistence kaše rozmixujte čerstvé kopřivy důkladně v mixéru.

Takové pesto naneste na bolavou patu a omotejte běžným lékařským obvazem. Na obvaz si oblečte ponožky a nechte působit přírodní sílu kopřivy přes noc. Pokud je vaše bolest pat velmi silná, zdvojnásobte tuto léčebnou kůru a pevně uvažte obvaz tak, aby kůra mohla působit i během dne. Po necelém měsíci každodenní aplikace kopřiv začne nepříjemná bolest ustupovat.

Fotografie: Freepik

Léčba pomocí terpentýnu je velmi účinná

Pro tuto léčebnou domácí aplikaci, která vyléčí ostruhu paty, vám stačí klasický terpentýn, který pořídíte v lékárně. Důkladně si umyjte nohy mýdlem a vodou, poté usušte do sucha. Naneste si do dlaně malé množství terpentýnu a začněte vmasírovávat do celé oblasti paty nebo do celého chodidla. Tato masáž bude velmi terapeutická, příjemná a uvolňující.

Po vmasírování terpentýnu do kůže si na nohy oblečte teplé ponožky, abyste v nohou udrželi teplo a běžte spát. V noci, kdy jste v klidu, bude léčebný proces mnohem lépe fungovat. Léčebnou kůru opakujte každý den celý jeden týden, poté si udělejte týdenní přestávku a v dalším týdnu opět pokračujte. Pocit uvolnění by měl být znatelný už po prvním týdnu.

Podobné obklady, jako jsou uvedeny výše v článku, můžete provádět i s dalšími surovinami, které najdete ve vaší domácnosti. Stejně léčebný může být například med spolu s ovesnou moukou. Stačí si tuto kombinaci namazat na paty a přes noc nechat účinkovat. Věříme, že tyto domácí recepty pomohou od bolesti nejen chvilkově, ale také dlouhodobě.