Příznaky, které upozorňují na poruchu štítné žlázy. Všimněte si jich včas a usnadněte tak léčbu

Fotografie: Freepik

Lidské tělo potřebuje pro správné fungování rovnováhu všech hormonů. Štítná žláza je zodpovědná za metabolismus, růst a vývoj člověka. Při nesprávné funkci ale dochází k mnoha problémům.

Jako hypotyreóza se označuje snížená činnost štítné žlázy, jako hypertyreóza zase zvýšená činnost. Hypotyreóza bývá častější a vyskytuje se především u žen. Jelikož má žláza přímý vliv na metabolismus, snížená funkce ho zpomaluje, zatímco při zvýšené funkci je metabolismus nastartovaný.

Pozorujte svou hmotnost a schopnost se soustředit

Určit poruchu funkce štítné žlázy lze pomocí několika příznaků. Patří mezi ně například výkyv tělesné hmotnosti. Malé změny či kolísání jsou samozřejmě naprosto v pořádku, pokud ale zaznamenáte velký úbytek nebo naopak příbytek hmotnosti bez úpravy stravovacích návyků a fyzických aktivit, něco je špatně. V takovém případě byste měli zamířit za endokrinologem. Někdy se nesprávná funkce štítné žlázy může také projevit neúspěšnými pokusy o snížení hmotnosti i při změně stravy a cvičení.

Fotografie: Freepik

V případě narušení funkce hormonů dochází také k poruše paměti. Pacienti si stěžují na ztrátu pozornosti, nedostatek koncentrace a zmatečnost. To narušuje jejich běžný, každodenní život a někdy může přerůst až v deprese a pocity frustrace. Neschopnost se soustředit může značit i jiné onemocnění, měli byste se proto nechat kompletně vyšetřit.

Cítíte se unavení? I to je příznakem

Pokud vaše štítná žláza produkuje abnormální množství hormonů, můžete přestat zvládat každodenní aktivity, na které jste byli zvyklí. Silná únava, která nezmizí ani po kvalitním spánku nebo dnu volna, je jedním z prvních onemocnění štítné žlázy. Bývá také prvním příznakem, které pacienty donutí zajít k lékaři a nechat se vyšetřit. Pokud se cítíte dlouhodobě vyčerpaní bez zjevné příčiny, je načase zajít za doktorem.

Fotografie: Freepik

Když štítná žláza nefunguje správně, hormony interferují se signály, které mozek vysílá do těla. V takovém případě můžete začít pociťovat brnění nebo necitlivost v pažích, rukou nebo nohou a chodidlech. Někdy se tento stav projevuje i nevysvětlitelnou a náhlou bolestí svalů.

Trávicí obtíže vlivem metabolismu

Problémy se štítnou žlázou se často projeví i v našem trávicím ústrojí. Pokud štítná žláza produkuje nedostatek hormonů, dochází k těžké zácpě. Pokud je naopak orgán příliš aktivní, dochází k četným průjmům. Trávicí obtíže patří k prvotním symptomům nesprávné funkce štítné žlázy, proto byste je neměli podceňovat a nechat si vyšetřit hladinu hormonů v těle.

Zdroj: Healthline