Účinné přírodní léky, se kterými porazíte sezónní nachlazení snadno a rychle

Fotografie: Freepik

Občas to postihne každého, sezónní nachlazení, které se objevuje zejména s nástupem chladnějšího počasí, není radno přecházet. Mezi jeho nejčastější příznaky patří rýma, bolest hlavy a kloubů či zvýšená teplota. Vypořádat se s nimi je možné bez návštěvy lékaře i chemických léčiv.

Pro inspiraci se stačí ohlédnout zpět do historie. V dobách, kdy nebyla k dispozici synteticky vyráběná léčiva, čerpali naši předci z jiného zdroje – z přírody. Právě tam má svůj původ také řada léčiv dostupných v lékárnách.

Co pomáhá proti kašli?

Sílu bylin a dalších přírodních látek je možné využít i při boji s kašlem. Od něj vám či vašim blízkým uleví tymiánový sirup, plicník lékařský a med. Všechny tyto položky jsou účinné zejména při vlhkém kašli, kdy je zvýšená tvorba hlenu. Přispívají jeho vykašlávání a uklidňují podrážděnou sliznici. Tymián je, stejně jako med, oblíbený zejména pro své dezinfekční účinky, plicník napomáhá snadnějšímu vykašlávání a následné regeneraci dýchacího ústrojí.

Fotografie: Pixabay

Vykašlávání usnadní také cibulový sirup. Ten si vyrobíte naložením nakrájených kousků této hojně používané zeleniny do cukru, kde pustí šťávu. Cibule obsahuje celou řadu pro tělo potřebných vitamínů (C, D, E, B6, B12), minerálů (hořčík, zinek, fosfor, železo, draslík, vápník aj.) a dalších prospěšných látek. Při nachlazení jsou, mimo všechny tyto benefity, důležité její dezinfekční a protizánětlivé účinky.

V boji se suchým kašlem pomůže směs z třešní, yzopu lékařského a medu. Látky v nich obsažené nepříjemný kašel utlumují a napomáhají ke zklidnění podráždění. Pocit podráždění zmírní také byliny obsahující přírodní sliz – podběl, proskurník lékařský (známý jako ibišek) či sléz.

Síla esenciálních olejů

Od kašle uleví také esenciální oleje. Ty jsou účinné zejména při intenzivním vdechováním – inhalaci. Jak na to? Do čerstvě převařené vody přidejte několik kapek oleje – pro tento účel je nejvhodnější použít eukalyptový, mátový, tymiánový či borovicový. Nakloňte se nad vodu tak, aby došlo ke vdechování páry. Takto zůstaňte po dobu cca 10 minut. Zhluboka dýchejte. Pro posílení účinku přikryjte hlavu ručníkem.

Esenciální oleje jsou efektivní i v boji s rýmou. Během jejich inhalace totiž dochází k uvolnění horních cest dýchacích. V tomto případě jsou nejvhodnější oleje z levandule, eukalyptu, máty, borovice či santalového dřeva. Působí nejen dezinfekčně, ale také zmírňují bolest či nepříjemný tlak v dutinách. Kromě inhalace je lze přidat také do koupele – zejména olej mátový a eukalyptový. Působí relaxačně a přispívají také k utlumení bolesti svalů.

Bolest v krku? Pomůže šalvěj i mangan draselný

Častým jevem při nachlazení je také bolest v krku. Tu způsobuje především podráždění sliznice hltanu. Zmírnit jej lze s pomocí kontryhelu, šalvěje a rozmarýnu. Výluh z těchto rostlin má protizánětlivé a antibakteriální účinky, které pomohou také při problémech s hlasivkami a laryngitidě.

Šikovným pomocníkem může být také manganistan draselný – respektive jeho roztok, který seženete v lékárně. Jeho účinků lze nejlépe dosáhnout kloktáním. Než tak učiníte, přidejte k němu několik kapek esenciálního oleje – pro tento účel je nejvhodnější ten z levandule či santalového dřeva.