Šest účinných způsobů, jak bojovat proti zácpě. Pomůže několik překvapivých drobností

Fotografie: Freepik

Máte problémy se zácpou a hledáte způsoby, jak trávení napravit? Pomohou jednoduché triky a snadné zásady, díky kterým bude vyprazdňování fungovat přesně tak, jak má.

Chcete mít lepší zažívání a netrápit se sezením na toaletě po dlouhé hodiny bez uspokojivého výsledku? V takovém případě vám mohou pomoci následující rady, s jejichž pomocí rozhýbete líná střeva a dosáhnete pravidelně fungujícího trávení včetně vyprazdňování.

Jezte dostatek vlákniny

Dostatečný příjem vlákniny je důležitý pro zdravé trávení. Jenže mnoho lidí na to zapomíná. Přitom nejde o nic složitého, protože vláknina se nachází v čerstvém nebo sušeném ovoci a zelenině a v celých zrnech. Doplnit vlákninu tak můžete zvládnut již při snídani, kdy si dopřejete například kvalitní ovesnou kaši.

Fotografie: Freepik

Dostatečné pití vody

Pití 1,5 litru vody denně snižuje riziko zácpy. Voda podporuje změkčení stolice a pomáhá s vyprazdňováním. Pokud nemáte rádi samotnou čistou vodu, můžete konzumovat i jiné nápoje, pokud obsahují málo cukru a nejsou močopudné. Snažte se tak omezit některé druhy čajů a konzumaci kávy.

Snažte se chodit na toaletu pravidelně

Zní to sice zvláštně, ale velmi pomáhá pravidelný režim, kdy na toaletu například každý den ráno. Jakmile to budete opakovat, tělo si vytvoří návyk a vyprazdňování bude o něco jednodušší.

Dávejte si přírodní projímadla

Některé potraviny fungují jako přírodní projímadla. Nejznámější je bezpochyby švestka. Laxativní vlastnosti tohoto ovoce jsou účinné bez ohledu na formu, ve které je konzumováno, takže si můžete dát čerstvé ovoce nebo třeba i jenom šťávu. Střeva rozproudí také čerstvý pomerančový džus.

Fotografie: Freepik

Dopřejte si odpočinek

Ani příliš stresu a neustálý shon zažívání nijak neprospívá. Naopak se naučte odpočívat, dopřejte si pořádnou relaxaci a uvidíte, že pozitivní účinek v podobě odeznění zácpy na sebe nenechá dlouho čekat. S pohybem střev přímo pomáhá také cvičení jógy, kdy některé pozice stimulují prokrvení a podporu činnosti vnitřních orgánů včetně trávení a vyprazdňování.

Pomůže i kvalitní spánek

Se správným trávením a vyprazdňováním bez komplikací pomůže i pravidelný, dostatečný a kvalitní spánek. Pro maximální účinek si nezapomeňte dát k večeři jídlo s obsahem vlákniny, čímž podpoříte trávicí procesy a hned ráno bude již zácpa minulostí.

Zdroj: Healthline