Rakovina jícnu se může projevovat nenápadným příznakem, který lidé zaměňují za jiný zdravotní problém

Fotografie: Freepik

Až 15 milionů Američanů denně pociťuje pálení žáhy vlivem přebytečné kyseliny v žaludku. Ačkoliv se obvykle nejedná o nic vážného, pokud se ale objevuje příliš často, zpozorněte.

Pálení žáhy je obvykle způsobené přejídáním, nadměrným množstvím kofeinu nebo konzumací pálivého jídla. Příčinou může být i uléhání ihned po jídle. Nepříjemné pálení většinou do několika hodin samo odezní. Pokud se ale objevuje víc než dvakrát týdně a nevymizí ani do druhého dne, mohlo by vést i k daleko vážnějšímu onemocnění, a to rakovině jícnu.

Co je to jícnový reflux?

Pálení žáhy úzce souvisí s pojmem jícnový reflux. Jedná se o celkem častou poruchu trávení. Pokud je jícnový svěrač slabý nebo poškozený, dochází k tomu, že žaludeční kyseliny mohou proniknout zpět do jícnu. To se pak projevuje pálením žáhy, nevolností, zápachem z úst nebo ztížené polykání. Čas od času se objeví u každého z nás, potíž ale je, když se objevuje příliš často. Pokud je včas léčen, nedochází k problémům. V opačném případě ale může vést k nádorovému onemocnění.

Fotografie: Freepik

Dva typy rakoviny

Jsou dva typy rakoviny jícnu – adenokarcinom a rakovina dlaždicových buněk. Jeden se objevuje ve spodní třetině jícnu, druhý uprostřed nebo v horní polovině. Oba dva typy jsou ale velmi závažné. Mezi rizikové faktory adenokarcinomu patří tzv. Barrettův jícen, který se projevuje právě pálením žáhy. Nejvíce ohrožení jsou muži ve věku vyšším než 45 let a častěji běloši. Dalším rizikovým faktorem obou typů rakovin je nadměrná konzumace alkoholu a kouření.

Čím dříve se rakovina podchytí, tím lépe

Pokud se u vás pálení žáhy objevuje častěji než dřív, zhoršuje se a nepomáhají ani léky, nebo pokud se začíná objevovat bolest při polykání jídla a pití, měli byste se neprodleně nechat vyšetřit odborníkem. Občas se následkem neléčeného jícnového refluxu může objevit i chronický kašel, hrubší hlas nebo obecně změna hlasu.

Pokud se rakovina podchytí v raném stádiu, existuje možnost chirurgického odstranění nádoru. Pokud rakovina pronikla hlouběji do stěny jícnu, může být nezbytné odstranění celého jícnu nebo jeho části. A pokud rakovina přerostla stěnu jícnu a napadla lymfatické uzliny, pacient musí podstoupit chemoterapii a ozařování.

Fotografie: Freepik

Příznaky nepodceňujte

Protože příznaky bývají často zaměňovány s banálními onemocněními, ne vždy dochází ke včasné diagnostice. Pálení žáhy navíc pacienti mohou utlumovat léky bez lékařského předpisu, a tudíž ho zamaskovávají. Pacienti obvykle vyhledávají lékaře, až když mají problémy s polykáním. To je ale projevem až pozdního stadia rakoviny jícnu.

Je důležité pozorovat své vlastní tělo a jeho neobvyklé projevy. Pokud se s vaším tělem začne něco dít, měli byste navštívit lékaře. Pacienti příznaky často ignorují, maskují nebo je jednoduše odmítají sdělovat lékaři z obavy o své zdraví. Pokud se ale rakovina nepodchytí včas, mohou být její následky fatální.

Zdroj: HealthMatters