Jednoduché cvičení superman pro zpevněný trup a krásné nohy

Fotografie: Freepik

V rámci zdravého pohybu je vhodné znát několik základních cviků, s jejichž pomocí zpevňujete vlastně celé tělo. Jakmile se naučíte tyto jednoduché cviky a budete je pravidelně opakovat, začnete pozorovat zpevnění postavy a lepší držení těla. Navíc děláte něco dobrého i pro svou imunitu.

Pro začátečníky i zkušenější

Velkou výhodou tohoto cviku je nenáročnost, ale zároveň komplexnost a efektivita. Jde o pohyb vhodný pro naprosté začátečníky i trochu pokročilé cvičence, kteří potřebují zapracovat na držení těla a zpevnit určité oblasti těla.

Nepotřebujete ani žádné cvičební pomůcky a vystačíte si pouze s vlastním tělem. Jedinou praktickou věcí může být podložka pro cvičení, ale tu směle nahradí klasický koberec.

Fotografie: Pixabay

Jak správně provést cvik supermana?

Aby byl cvik skutečně účinný, soustřeďte se na správné provedení. Lehněte si na cvičební podložku břichem dolů. Ruce jsou předpažené a nohy natažené. Během výdechu pomalu zvedejte nohy i ruce co nejvýše nahoru, jak to jenom půjde. V této ohnuté pozici můžete cítit hlavně svaly na zádech. Protahujete však také nohy a ruce.

Pro efektivní provedení se snažte v této pozici několik sekund vydržet. Mějte zatnuté svaly na nohou, které se snažte co nejvíce propnout a natahovat směrem dozadu do dálky. S nádechem se opět vracejte do výchozí pozice na břiše. Zkuste si alespoň tři důkladně provedená opakování.

Kdy zařazovat cvik?

  • Protažení před tréninkem
  • Během zklidnění a protahování po tréninku
  • V rámci samostatné cvičební chvilce kdykoliv během dne

Ztížení a další varianty cviku

V základní verzi se vám tento cvik po čase možná stane příliš jednoduchým. Není tak žádný problém pustit se do některé těžší varianty. Využít můžete například závaží na kotníky, aby zvedání nohou představovalo větší výzvu.

Do rukou chytněte činku a opět více posílíte svaly na rukou a zádech. Zajímavým zpestřením může být také pohybování rukama směrem dozadu nebo krčení do tvaru písmene dvojité W. Tehdy více posilujete opět svaly na zádech a rukou.

Cvik není příliš vhodný pro těhotné a nedoporučuje se také při problémech s bolestmi zad. Nejlépe slouží jako prevence, aby se u vás ideálně bolestivá záda objevovala co možná nejméně.