Příznaky infarktu, které by měl znát každý. Jedná se o informace, které mohou zachránit život

Fotografie: Depositphotos

Kardiovaskulární onemocnění patří mezi hlavní příčinu úmrtí lidí na celém světě, především je rizikový infarkt myokardu při odumření tkáně srdečního svalu. Zjistěte, jaké příznaky nepodceňovat.

Infarkt myokardu neboli srdeční mrtvice je důsledek náhlého přerušení krevního oběhu, což vede k odumření části srdečního svalu, povětšinou se jedná o sraženinu, která ucpe zúženou věnčitou tepnu. Velká část pacientů umírá okamžitě, protože se zastaví průtok krve do srdce. Na srdeční choroby a kardiovaskulární potíže dokonce umírá více lidí než na rakovinu. Není proto dobré zjevné příznaky srdečního infarktu podceňovat. Které to jsou?

Včasná reakce zachraňuje životy

Při srdečních obtížích rozhoduje čas. Právě u infarktu myokardu totiž pacienti umírají ještě před příjezdem záchranné služby, proto při zjevných příznacích u vás nebo blízkých volejte lékaře okamžitě. Nezanedbávejte také preventivní prohlídky, některé příznaky se ohlašují před infarktem dny i týdny dopředu. Které jsou 4 nejmarkantnější příznaky, které by ale měly vést k vytočení čísla 155 okamžitě?

1.     Otoky nohou a hromadění tekutin

Jedním z příznaků, který předchází infarktu je náhlé zavodnění organismu vedoucí k různým otokům nohou, chodidel nebo kotníků. Hromadění vody v těle se pozná při náhlém výkyvu hmotnosti směrem nahoru.

2.     Úzkostné pocity

Pacienti po prodělané srdeční mrtvici často zmiňují úzkosti, které samotnému infarktu přecházely. Může jít nejen o úzkost a panické stavy, ale také o strach a s tím související pocení. Studený pot je také častým příznakem.

Fotografie: Pixabay

3.     Bolest na hrudi a brnění

Dalším symptomem, při kterém rovnou vytáčejte číslo záchranné služby je píchavá, bodavá nebo silná pálivá bolest na hrudi, která vystřeluje do hlavy, zad, ramen a paží nebo také do žaludku, kdy je bolest doprovázená pálením žáhy. Někdy může brnět levá část těla, hlavně rameno a ruka. Bolest nemizí ani při odpočinku nebo v poloze vleže. Infarkt provází i bolest mezi lopatkami. Bolest, píchání nebo brnění může odeznít a objevit se po chvíli zase, vždy je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

4.     Kašel, zhoršené dýchání, dušnost

Infarkt je provázen zhoršeným dýcháním, výjimkou není prudký kašel doprovázený dušností. Pacienti si stěžují na pocit, že se nemohou nadýchnout a trpí návaly únavy. Dalšími příznaky mohou být:

  • závratě,
  • nevolnost nebo pocity na zvracení,
  • nepravidelný srdeční tep,
  • pocení.

Zdroj: Healthline