Tlustice je díky svým vlastnostem oblíbenou rostlinou využívanou pro domácí léčitelství

Fotografie: Depositphotos

Strom peněz, medvědí ucho, tlustice – to jsou některé názvy této rostliny, která podle feng shui má do domu přilákat úspěch, bohatství a celkově úspěšnost. Jen málo lidí ale tuší, jaké léčebné vlastnosti tlustice má. Dokonce se říká, že tento malý stromek je indikátorem zdravotního stavu lidí, kteří v domácnosti žijí.

Může absorbovat negativní energii od nemocného člověka, což ji může přivést k uhynutí. Když se člověk uzdraví, vrátí se stromu života čerstvý vzhled. Tato rostlina tak úzce souvisí s lidmi, ačkoliv to mnozí ani netuší.

Využívá se v lidovém léčitelství

Rostlina obsahuje hodně flavonoidů, také má antivirové, protizánětlivé, baktericidní vlastnosti. Šťáva z listů se využívá v lidovém léčitelství a připravuje se z ní kaše. Konkurenta této rostlině může dělat pouze aloe vera, která je mezi pěstiteli díky svým vlastnostem rozšířenější. Tlustice ale musí být používána opatrně, a rozhodně se jí nepokoušejte ochutnat nebo dokonce sníst.

Tento sukulent totiž může produkovat arsen, který je jedovatý. Nemusíte se však bát, pokojové rostliny, které pěstujete doma, mají tuto schopnost menší.

Listy tlustice mohou být použity na kuří oka. Od toho se odvíjí také její další název „kalus“. Je ale nutné nejdříve z listů odstranit průhlednou fólii. Poté šťávu naneste na kuří oko, zafixujte a nechte působit přes noc. Řezané listy tlustice se zase aplikují na spálené oblasti na těle, dejte ale pozor, aby spálení nebylo silné a bylo bez puchýřů – jinak je nutné navštívit lékaře.

Pomůže na opary i artritidu

Z listů tlustice můžete udělat kaši, kterou budete potírat místa poškozená modřinami nebo škrábanci. Zajistěte místo obvazem a jakmile kaše zaschne, obvaz vyměňte. Pomoci může také na opary na rtech. Šťávou ze stromu peněz si rty promažte každou půl hodinu a uvidíte, že za několik hodin bude problém vyřešený. Můžete také namočit vatový tampón do šťávy a zafixovat ho na postižené místo například náplastí.

Fotografie: Freepik

Pokud vás trápí záněty kloubů, použít můžete čerstvě vymačkanou šťávu v čisté formě. Používejte ji pouze jednou denně po dobu jednoho měsíce na postižená místa. Pokud vás kousne komár nebo jiný hmyz, potírejte si šťávou z tlustice bolavé místo klidně 4x denně.

Podporuje totiž hojení a také snižuje riziko zánětu. Díky svým antiseptickým vlastnostem pomáhá tlustice zbavit se akné. Stačí je potírat vymačkanou šťávou.

Tlustice nenabízí jen výhody

Strom života je sice krásnou ozdobou bytu nebo domů, která může přinést bohatství a úspěchy. Je ale také brát v úvahu kontraindikace:

  • Šťávu nepoužívejte pro děti do 12 let
  • Nežádoucí účinky mohou být u těhotných a kojících žen

Je potřeba dbát na správné použití vymačkané šťávy. Proto ji využívejte opravdu v případech, kdy se to nejvíce hodí a myslete na to, že čím méně, tím lepší účinek. Jedině tak může strom peněz pomoci i v oblasti zdraví.