Nemoci, které mohou ohrozit těhotenství

Fotografie: Freepik

Pokud plánujete těhotenství, určitě jste si na toto téma přečetla už několik článků, které byly plné rad a tipů. Dozvěděla jste se, že je potřeba přestat kouřit, pít alkohol, začít konzumovat zdravé potraviny a třeba začít brát i různé vitamíny, které pomáhají k otěhotnění. Víte však, že existují i nemoci, které vám můžou znemožnit otěhotnění?

A v případě, že se vám početí povede, mohou negativně ovlivnit těhotenství nebo ohrozit plod? V tomto článku se dozvíte více o těchto zdravotních komplikacích.

Pohlavně přenosné choroby

Choroby, které jsou přenosné pohlavních stykem mohou mít vážné následky pro vaše případné těhotenství. Pokud tedy víte, že jste měla nechráněný styk, s partnerem, kterému jste plně nedůvěřovala nebo ho úplně neznala, měla byste se rozhodně nechat vyšetřit na pohlavně přenosné choroby, především na:

  • chlamydie
  • trichomoniázu
  • kapavku

Tyto infekce vstupují do těla při nechráněném sexu. Následně mohou negativně ovlivnit vývoj plodu. Také zvyšují riziko vzniku vrozených vad, v krajním případě mohou způsobit i potrat.

Ovariální cysta

Ovariální cysty bývají většinou neškodné a mnohdy sami od sebe zmizí. Avšak ani ty neovlivňují těhotenství nejlepším způsobem. Jejich nebezpečí spočívá v tom, že mohou prasknout a hnisat, to následně může vést k narušení přívodu krve do orgánu, což může vyústit až v nekrózu.

Fotografie: Freepik

Bakteriální vaginóza

U pacientek, s tímto onemocněním, dochází ke změně stavu mikroflóry v intimní oblasti, prudce se tak zvyšuje počet oportunních mikroorganismů. Tento zánětlivý proces se může dále rozšířit až do placenty, kde se tak zvyšuje riziko potratu.

Dysplazie

Dysplazie je onemocnění, které se objevuje důsledkem zánětlivých procesů v děložním čípku. Někdy se může vyskytnout také prekancerózní stav s degenerací buněk. při těhotenství pak tělo pracuje rychleji, než obvykle, tím se pak urychlí i změny na děložním čípku.