Problémy s játry se mohou projevit různými způsoby. Včasné rozpoznání je klíčové pro léčbu

Fotografie: Freepik

Játra patří mezi nejdůležitější orgány v lidském těle. Slouží jako jakýsi filtr, který má ochránit naše tělo před škodlivými látkami, které přijímáme. Játra jsou důležitá při detoxikaci organismu, souvisí ale také s termoregulací a podílí se i na procesech trávení. Játra produkují důležité bílkoviny. Jak se projevují onemocnění jater a žlučových cest, které s játry úzce souvisí? Zjistěte, komu hrozí zdravotní problémy.

Komu hrozí problémy s játry?

Onemocnění jater jsou široká skupina nemocí, která zahrnuje infekční nemoci, autoimunitní onemocnění, ale také cirhóza a další. Faktory přispívající k rozvoji onemocnění jater jsou:

  • Nesprávná strava (s vysokým obsahem tuku), obezita, poruchy metabolismu lipidů a sacharidů.
  • Nadužívání alkoholu (které mohou skončit hepatitidou a cirhózou).
  • Dlouhodobé užívání velkého množství drog a léků.
  • Ošetření, která narušují kontinuitu pokožky (např. tetování, kosmetické ošetření, zubní ošetření).
  • Rizikové sexuální chování.
  • Genetická predispozice (v případě autoimunitních onemocnění).

Bolí játra?

Někteří lidé si stěžují, že je bolí játra. Ale víte skutečně, jaké to je, když játra bolí? Lidé takto definují bolest lokalizovanou v pravém hypochondriu. Je třeba poznamenat, že játra sama o sobě nezpůsobují bolest (protože nemají senzorickou inervaci).

Bolest na pravé straně pod žebry tedy může pocházet ze serózy, která je natažena a podrážděna játry. Bolest jater se objevuje při významném zvětšení jater a může také pocházet ze žlučových cest (např. jako příznak cholangitidy nebo žlučové koliky). Zvětšení jater může vést k různým onemocněním

Jaké jsou příznaky nemocných jater?

Ne všechna onemocnění jater mohou být doprovázena žloutenkou – kvůli nahromadění bilirubinu dochází ke žlutému zbarvení skléry a poté kůže. Žloutenka může být způsobena patologiemi v samotných játrech (např. virová hepatitida, toxické poškození jater, cirhóza) a také v žlučových cestách (např. cholelitiáza, rakovina žlučovodů). Pacienti nejčastěji hlásí gastrointestinální potíže. Patří mezi ně:

  • bolest břicha,
  • nevolnost a zvracení,
  • nechutenství,
  • pocit znechucení jídlem (zejména mastnými jídly).

V průběhu onemocnění jater se může jejich velikost měnit. Zvětšení jater, známé také jako hepatomegalie se vyskytuje v průběhu hepatitidy, infekční mononukleózy, poškození jater vyvolaného léky, atd. Játra pak vyčnívají zpod pravého pobřežního oblouku a jsou cítit pohmatem. Zmenšení jater nastává v průběhu cirhózy. Celá řada nemocí ale není doprovázena žádnými příznaky.

Další příznaky onemocnění jater

Mezi další příznaky patří slabost, únava při cvičení, nadýmání, jaterní kolika (tzv. jaterní záchvat u pacientů), kachexie, úbytek svalů (pozorovaný v průběhu dlouhodobé cirhózy), menstruační poruchy, snížení libida, gynekomastie (zvětšení mužských prsou), poruchy srážlivosti, změna metabolismu léků, otoky (zejména dolních končetin). Někteří pacienti uvádějí, že po jídle se u nich objeví bolest jater – zejména po těžkých, mastných a smažených pokrmech.

Jak se starat o játra?

Jaterní buňky se vyznačují vysokou schopností regenerace, avšak značná zátěž pro játra vede k tomu, že obnova jater je slabší a převládá proces destrukce. Játra jsou velmi důležitým orgánem, který plní řadu důležitých funkcí, a proto by se o ně mělo pečovat zdravým životním stylem.

To znamená nepít velké množství alkoholu a snažit se vyvarovat nadměrné konzumace tučných a těžko stravitelných jídel, neužívat drogy ani léky a vyhýbat se rizikovému sexuálnímu chování. V zájmu ochrany jater stojí za zvážení očkování. V současné době jsou k dispozici dvě – proti hepatitidě B a A.