Ukazatelé, které zvyšují pravděpodobnost vzniku infarktu. Určitá skupina lidí by měla zpozornět

Fotografie: Depositphotos

Jako téměř každá nemoc má i srdeční infarkt své spouštěče. Zejména se jedná o jevy týkající se Vašeho životního stylu. Proto u srdečního infarktu můžeme poměrně dobře určit, jací lidé mají vyšší pravděpodobnost, že srdečním infarktem projdou.

[ hana-code-insert ] 'seznampodperex' is not found

Mezi nejčastější ukazatele zvyšující rizika srdečního infarktu patří obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, přílišné pití alkoholu, ale i kouření a málo akční, sedavý způsob života.

Obecně o srdečním infarktu

Srdeční infarkt je sám o sobě závažná záležitost, která dokáže ohrozit na životě. Vzniká, když přestane být část srdce zásobovaná krví, což je závažný jev. K tomu dochází v důsledku zúžení, nebo dokonce přerušení srdeční tepny. Mnohdy je to důsledkem krevní sraženiny v srdeční tepně, která brání proudění krve. V tuto chvíli nemá srdce dostatek kyslíku, proto nemůže pracovat a část bez krve odumírá.

Fotografie: Getty Images

Jaké jsou příznaky srdečního infarktu

Bolest na prsou je rozhodně jeden z nejznámějších příznaků, který srdeční infarkt provází. Není ale jediný, srdeční infarkt má hned několik dalších příznaků. Nejsou sice až tak známé, jako je prudká bolest hrudníku, ale jsou to příznaky, které nelžou. Mezi další příznaky srdečního infarktu patří:

  • dušnost
  • pocení a nevolnost
  • oteklé nohy a kašel

Bolesti jsou pro infarkt typické. Ty na hrudi jsou nejznámější z nich. Nemusí se však jednat jen o bolesti na hrudi. S infarktem jsou spojené i jiné. Bolesti mohou vystřelovat klidně i do břicha, do ruky, nohy, lopatky. Nemusí Vás zaručeně bolet jen hrudník, můžou to být právě tyto části, nebo jen některé z nich. U těchto bolestí byste se měli zarazit, pokud jsou delší než čtvrt hodiny.

Trápit Vás může také dušnost a nepříjemná únava. Pokud jste unavení velmi často i přes to, že dodržujete dostatečný odpočinek a Relax, měli byste zbystřit. Zamyslete se nad tím, co se s Vámi děje i v případě, že se nemůžete nadechnout tolik, kolik potřebujete.

Příliš velké množství potu patří také mezi jeden z příznaků přicházejícího srdečního infarktu. V momentě, kdy srdce dodává krev do žil pouze jen svou částí, tělo se podstatně více unavuje, a právě kvůli tomu dochází k nadměrné produkci potu.

Známkou blížícího se srdečního infarktu mohou být také oteklé nohy, zejména pak chodidla. Může k nim patřit ale také dlouhotrvající bezdůvodný kašel a přibírání na váze.