Obezita zvyšuje pravděpodobnost úmrtí na covid-19. Odborníci upřesnili o kolik procent

Fotografie: Freepik

Mezi rizikové skupiny lidí při nákaze koronavirem patří staří a obézní. Existují data, která říkají, o kolik se zvýší pravděpodobnost úmrtí právě kvůli tomu, že je člověk obézní.

Hospitalizace hlavně pacientů s nadváhou a obezitou

Případný vážnější průběh onemocnění se často vyskytuje právě u lidí, kteří trpí nadváhou. Podle aktuálně dostupných údajů jde skutečně o nepříjemný rizikový faktor. Podle nových údajů získaných v USA mají velmi obézní lidé až o 60 % vyšší riziko úmrtí na infekci covid-19 než pacienti s normální hmotností. Je u nich také o 33 % vyšší pravděpodobnost, že budou hospitalizováni kvůli těžkému průběhu onemocnění a různým komplikacím. To jsou poměrně nepříjemná a děsivá čísla.

Vyšší hladina zánětu v těle

Důvod je podle vědců naprosto jednoduchý a spočívá v tom, že obézní lidé mají v těle přirozeně více zánětu a nesprávně fungujících metabolických reakcí, což vede k tomu, že je celkový průběh nemoci horší. Tělo si totiž nedokáže poradit s infekcí, která postihuje hlavně plíce a případně i srdce. Vzniknout mohou i velmi nepříjemné dlouhodobé následky.

Naopak u lidí s podváhou byla sice vyšší šance na nutnost hospitalizace, ale nijak se to nepodepsalo na zvýšení úmrtnosti, což je v zásadě dobrá zpráva.

Fotografie: Freepik

Záleží i na věku

U pacientů do 35 let věku se pravděpodobnost úmrtí v porovnání s běžnými lidmi zvyšuje jen o kousek, a to konkrétně o 8 %. Ale pokud se přidá další rizikový faktor, kterým je vyšší věk, je riziko úmrtí v kombinaci s obezitou vyšší právě až o 61 %, což platí pro lidi s věkem nad 45 let.

Rozhodně tak má smysl dodržovat všechna opatření a dbát na hygienické zásady, s jejichž pomocí si chráníte nejenom vlastní zdraví, ale také lidi okolo, kteří mohou být vystaveni velmi komplikované nemoci, u které nikdo nedokáže dopředu odhadnout průběh a reakci organismu a imunitního systému.

Zdroj: Centers for Disease Control and Prevention