Problémy s očima mohou být příznakem přítomnosti koronavirové infekce v těle

Fotografie: iStock

Lidi, kteří prodělali, nebo prodělávají koronavirové onemocnění, mohou trápit mimo jiné příznaky, které se týkají očí. Přitom oči jsou pro nás velmi důležitým párovým orgánem. Jakou daň si na nich koronavirus vybírá? Problémy s očima jsou velmi nepříjemné.

Oči jsou pro nás velmi důležité, a právě proto bychom je měli chránit nejen před slunečním zářením, ale také před koronavirovým onemocněním. Máme jen jedny, pokud přijdeme o zrak, ať už úplně, nebo částečně, bude se jednat o velké oslabení člověka jako takového.

Vztah koronavirového onemocnění k očním problémům

Všude slýcháváme, že se koronavirus šíří z člověka na člověka vzduchem pomocí kapének. Kapénky jsou miniaturní částice, které vznikají při kašli. Přesně tímto způsobem se šíří i chřipka. Kapénky pak zůstávají v ústech a v nosu lidí, kteří jsou blízko nakaženého. Nemusí však zůstávat jen tam, neméně náchylné jsou oči. Kapénky se mohou dostat i tam. To se může stát jen pouhým promnutím očí.

Ochranu před vniknutím kapének koronaviru do očí poskytnou brýle

Možná není od věci, zamyslet se nad tím, že pokud nosíte kontaktní čočky, saháte si do očí mnohem více než lidé bez dioptrických pomůcek, či lidé s brýlemi.

Fotografie: Freepik

Tím, že si více saháte do oči, samozřejmě navyšujete riziko nákazy koronavirem. Proto se zamyslete nad tím, jestli není dobré alespoň dočasně vyměnit čočky za brýle. Mezi nejčastější oční problémy, spojené s koronavirovým onemocněním patří:

  • zánět spojivek
  • světloplachost
  • bolest očí

Oční problémy spojené s koronavirovým onemocněním

Prvním očním problémem, který může být příznakem koronaviru je zánět spojivek. V našem případě ho způsobují viry, které se dostaly do očí. Oko, které trápí zánět, bojuje se slzením, častým mrkáním, zarudnutím, svěděním a pocitem něčeho cizího v oku. Nejčastěji se léčí pomocí očních kapek. Dostat na něj můžete ale také gel nebo mast.

Světloplachost je oční problém, kdy člověk má neustálý pocit přílišného oslnění světlem, proto pořád nosí sluneční brýle. Tento problém trápí za plného denního světla i šera a přítmí. Jedná se o projev, kdy je oko přecitlivělé na světlo. Další můžete pociťovat dlouhodobou bolest očí.