Potraviny, které přirozeně stimulují produkci kolagenu pro mladistvě vypadající pleť v každém věku

Fotografie: Freepik

V poslední době na nás z každé strany vyskakují reklamy na kolagenové nápoje. Není ale potřeba utrácet za drahé doplňky stravy, někdy stačí dobře zvolené potraviny, říká lékařka Katherine Marengo.

Kolagen je hojně zastoupená bílkovina v našem organismu, kterou si tělo dokáže produkovat samo. Přispívá k pružné pokožce, zdraví nehtů a krásným, hustým vlasům. Jak ale čas plyne a my stárneme, jeho tvorba je stále nižší. V poslední době přišly do obliby různé kolagenové nápoje nebo pilulky, ale nejlepším způsobem, jak tuto bílkovinu do svého těla vstřebat, jsou správné potraviny. A my pro vás dnes máme celý seznam.

Zelený hrášek a listová zelenina

Zelenina obecně není příliš bohatým zdrojem bílkovin, ale zelený hrášek a listová zelenina jsou výjimkami. Pouhý jeden šálek zeleného hrášku obsahuje téměř 8 gramů bílkovin. Tmavolistá zelenina, jako je například špenát, kapusta nebo mangold, podporuje syntézu silné trojice (vitamín C, zinek a měď), která napomáhá produkci kolagenu v těle. Pokud si tedy připravíte lehký salát plný listové zeleniny a zeleného hrášku, rozhodně neuděláte chybu. Vaše pokožka, vlasy i nehty vám poděkují.

Fotografie: Freepik

Tučné ryby, chia semínka a ořechy

Tučné ryby, jako je losos nebo tuňák, jsou považovány za jeden z nejlepších zdrojů kolagenu. Pokud tento druh ryb milujete, nikdy z nich nestahujte kůži, právě v ní se nachází kolagenu nejvíce. Studie uvádějí, že rybí kolagen je nejideálnější, co se absorpce v těle a bezpečnosti týká. Podobně jako tučné ryby i ořechy a chia semínka se vyznačují vysokým obsahem nejen omega nenasycených mastných kyselin, ale i zinku a mědi, které, jak už víme, podporují tvorbu kolagenu.

Fotografie: Freepik

Kapie, mrkev nebo meruňky

Vitamín C je nezbytnou součástí produkce kolagenu. Jeho vynikajícím zdrojem jsou především červené kapie. Jejich pravidelná konzumace vám zajistí hydratovanou a pružnou pokožku a také menší výskyt jemných vrásek. Stejně jako vitamín C i vitamín A hraje v tvorbě kolagenu zásadní roli. Ten najdete v hojném množství především v mrkvi a meruňkách.

Fotografie: Freepik

Nebojte se ústřic

Čerstvé nebo konzervované ústřice obsahují velké množství mědi, minerálu, jenž ve spojení se zinkem a vitamínem A tvoří silnou trojici podporující produkci kolagenu v těle. Nicméně ústřice jsou specifický pokrm, který nemusí chutnat každému.

Zdroj: Healthline