Nejlepší prevence proti ateroskleróze je úprava jídelníčku. Zařaďte na něj potraviny, které přirozeně čistí cévy

Fotografie: Getty Images

Když se tukové zásoby nahromadí podél stěn krevních cév, nastává stav, kterému říkáme ateroskleróza. Podle studií je příčinou asi 50 % úmrtí v západních zemích. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění s mnoha rizikovými faktory.

Těmi základními jsou následující:

  • Vysoký krevní tlak
  • Kouření
  • Cukrovka
  • Obezita

Velkou roli hraje i dědičnost. Pokud se u nás v rodině vyskytuje stejná anamnéza, pravděpodobně k ateroskleróze budeme mít sklony i my. Dalším rizikovým faktorem je nezdravá a nevyvážená strava a sedavý životní styl bez dostatečného pohybu. Existují však potraviny, které snižují riziko nejen aterosklerózy, ale také srdečních chorob.

Fotografie: Freepik

Jezte bobule

Bobule jako borůvky, maliny a ostružiny bychom ze svého jídelníčku rozhodně neměli vynechávat. Mají mnoho zdravotních účinků včetně schopnosti snižovat zánět a zlepšovat celkové zdraví srdce. Jsou plné vlákniny, vitamínů a minerálů. Výzkum ukázal, že bobule snižují riziko aterosklerózy, snižují LDL cholesterol, krevní tlak i hladinu cukru v krvi. Tím vším brání ucpání tepen a zlepšují jejich funkce, protože zároveň chrání buňky před poškozením.

Fazole a ryby alespoň dvakrát týdně

Fazole jsou pro své blahodárné účinky dobře známé. Jsou plné vlákniny a mají dobrý vliv na srdce. Jíst potraviny s vysokým obsahem vlákniny je nezbytná prevence aterosklerózy, fazole navíc zároveň kontrolují hladinu cholesterolu a snižují riziko ucpání tepen.

Analýza studií ukázala, že diety, které obsahovaly přibližně 130 gramů fazolí denně, byly spojeny s výrazně nižší hladinou LDL cholesterolu v krvi. Fazole kromě jiného snižují krevní tlak, zlepšují funkci tepen a snižují riziko cukrovky typu 2.

Fotografie: Freepik

Ryby jsou plné základních živin včetně omega-3 mastných kyselin. Právě tato látka může výrazně snižovat riziko aterosklerózy. Tělo uvolňuje molekuly buněčné adheze v reakci na zánět a podporuje tvorbu tukových usazenin na stěnách cév a tepen. Omega-3 tuto adhezi snižují. Studie vzorku 961 lidí ukázala, že ti, kteří konzumovali rybu dvakrát týdně, měli dvakrát nižší aterosklerózu v krčních tepnách než ti, kteří ji konzumovali méně často.

I rajčata mohou pomoci

Rajčata mohou být při snižování rizika aterosklerózy rovněž nápomocná. Obsahují pigment zvaný karotenoid lykopen, který pomáhá zpomalovat šíření zánětu, zvyšuje prospěšný HDL cholesterol a snižuje riziko srdečních onemocnění. Nejlepší ochranu nám poskytnou vařená rajčata pokapaná olivovým olejem, který je rovněž zdraví prospěšný.