Důležité vitamíny můžete tělu také dodat přiměřenou konzumací másla. Obzvláště jeden z nich tělo ocení v současné koronavirové době

Fotografie: Pixabay

V poslední době si ženy v domácnosti stále častěji stěžují na kvalitu másla a jeho extrémně rychle rostoucí cenu. Bez tohoto produktu je ale téměř nemožné něco uvařit nebo upéct. Vybrat kvalitní produkt, který budete moci konzumovat denně tak není vůbec jednoduché.

Jak vybrat máslo v obchodě

V každé zemi má máslo vlastní tabulku složení na zadní straně. Složení by se mělo výrazně lišit od margarínu. Chcete-li vybrat pravé máslo, pečlivě prostudujte obal. Někdy se produkt jmenuje máslo, ale v obsahu si můžete všimnout, že jde os ložení živočišných, ale i levnějších rostlinných tuků.

Velmi často je také máslo v obchodech skladováno nesprávně. Skladovací teplota by neměla překročit 6 stupňů a doba použitelnosti je maximálně kolem jednoho měsíce. Pokud vám vydrží déle, nejspíš má nějakou konzervační složku ve složení.

Správná volba

Vyberte si máslo ve fólii, ne papíru. Fólie totiž lépe chrání produkt před světlem, což způsobuje, že máslo neztrácí vitamin A. Kvalitní výrobek by se měl rychle roztavit a nelepit se na zuby jako margarín. Podívejte se také na řez máslem. Pokud je suchý, pěvný, lesklý a nedrolí se, je produkt dobrý.

Kvalitní máslo by mělo mít nažloutlý odstín. Je zajímavé, že skutečně přírodní máslo je v zimě obvykle světlejší a v létě tmavší. Záleží na kvalitě trávy, kterou zvířata jedí. Pamatujte však, že máslo by nemělo být bílé nebo tmavě žluté.

Domácí test

Chcete-li otestovat kvalitu másla, vložte plátek do horké vody. Přírodní máslo se rozpustí v homogenní louži a nekvalitní produkt se začne tavit v hrudkách. Příště díky tomuto experimentu budete vědět, zdali si za máslo připlatit a zkusit raději vybrat jiný produkt.

Fotografie: Pixabay

Také chléb můžete snadno natřít kvalitním máslem. A pokud se doslova drolí pod nožem, pak obsahuje hodně vody.

Prospěšné látky

Máslo obsahuje vitamin A. Ten je důležitý pro tělo a také se z tohoto produktu vstřebává nejrychleji. Potřebujeme vitamín k tomu, aby nadledviny a štítná žláza fungovaly správně.

Máslo také obsahuje dostatečné množství jódu. Nedostatek této látky může vést k problémům se štítnou žlázou, což může vést ke vzniku podváhy nebo nadváhy. Máslo navíc stabilizuje funkci střev. Proto se doporučuje používat u dětí i dospělých.

Mastné kyseliny obsažené v tomto živočišném produktu fungují jako pomocníci našeho těla. Přispívají k rychlé absorpci vitamínů A, E, D a K. Proto se věří, že je lepší smažit jídlo na másle, než na slunečnicovém oleji.

Stačí jen kousek másla denně

Lidé, kteří do svého jídelníčku zahrnují máslo, mají menší pravděpodobnost infarktu. Kromě toho obsahuje produkt antioxidanty, které snižují riziko rakoviny a aterosklerózy.

Po konzumaci másla pravděpodobně budete mít pocit, že jste plní a nebudete se přejídat. To je způsobeno přítomností mastných kyselin v produktu. Tělo je používá pro zásobování energií, nikoli pro tělesný tuk. Proto je mylné si myslet, že máslo může vést k nadváze.

Máslová káva

Brone-coffee  je kávový nápoj, jehož značka patří americkému podnikateli Davidu Aspreyovi. Zvláštností této kávy je, že obsahuje máslo. Americký kulinářský vynález je umístěn jako alternativa k snídani a samotná máslová káva je velmi oblíbená mezi příznivci zdravé výživy.

David Asprey vynalezl máslovou kávu po cestě do Tibetu. Tam tento muž poprvé ochutnal tradiční tibetský čaj. Jedná se o bylinkový čaj se soleným mlékem a máslem. Nahrazením mléka a másla běžným máslem a kokosem a čaje kávou získal Američan dokonalý nápoj pro energii na celé ráno.

Mnoho variant

Mnoho lidí si oblíbilo také kávu Brone. Šálek máslové kávy vás však nejen potěší svou chutí, ale také vám pomůže, když se vám bude špatně žvýkat. Máslová káva nasytí, ale nepřetíží žaludek.