Potraviny, které pomáhají obnovit zdraví oslabených jater

Fotografie: Freepik

Játra jsou velmi důležitým orgánem v těle, bez kterého by nebylo možné fungovat. Pro jejich správné fungování je důležitá i zdravá životospráva v čele s vyváženým jídelníčkem o vhodných potravinách.

Aby si člověk zachoval co nejlepší zdraví, musí myslet hlavně na vyváženou stravu. Některé z potravin mohou mít pozitivní vliv na jednotlivé orgány. Zkuste do svého jídelníčku přidat více jídel, která pozitivně působí právě na játra, která jsou naprosto klíčovým orgánem pro mnoho jednotlivých procesů. Čistá krev totiž znamená nutnost pro život a zároveň funkční filtr pro zachycení škodlivin a nežádoucích látek, které se by se jinak hromadily v organismu.

Vsaďte na ovesné vločky

Nejlepší potravinou pro zdraví jater jsou hlavně ovesné vločky. Ty se dají konzumovat i ve formě chutné a syté snídaně. Stačí je trochu povařit v mléce, malinko ochutit a výborný pokrm je hotový. Ve složení ovesné kaše se nachází hodně vlákniny, která je prospěšná pro zdraví trávicího traktu. Tím pádem jsou ovesné vločky takový přírodní kartáč pro očištění žaludku i střev. Zároveň díky nízkému glykemickému indexu podporují dlouhodobou sytost a udržují hladinu cukru v krvi na optimální úrovni. Z ovesných vloček si můžete připravit i chutné sušenky pro splnění doporučeného denního příjmu.

Fotografie: Freepik

Výtečná dýně

Další potravinou, která pomáhá pro zdraví jater, je dýně. Ta také obsahuje pořádnou porci vlákniny. Rozhodně by tak měla mít své místo v pravidelném jídelníčku. V dýni se nachází celá řada prospěšných látek, jako jsou vitamíny a minerály, které fungují pro podporu činnosti jater či střev. Kromě toho jsou dýně bohaté na vitamín A, který je přirozeně silným antioxidantem. Díky tomu brání dýně stárnutí a slouží jako prevence před nežádoucím působením oxidativního stresu.

Pšenice

V rámci zdravého stravování se rozhodně nebojte pšenice a vybírejte si celozrnné produkty. Taková pšenice má hodně rostlinných bílkovin a antioxidantů. Kromě toho je pšeničné zrno výživné, má příznivý účinek na práci žaludku a zlepšuje složení krve. Konzumace je nejlepší v co nejvíce přírodním stavu pro maximální obsah vlákniny a prospěšných látek.

Fotografie: Freepik

Příznaky problémů s játry

Jak poznat, že se s vašimi játry něco děje a je potřeba pustit se do aktivního řešení problémů? Buňky v játrech odumírají, ale zároveň se opět regenerují, aby tkáň jako celek mohla správně fungovat. Pokud však dojde k vychýlení rovnováhy a více buněk odumře v porovnání s těmi, které se stihnou zotavit, je to známka, že něco není v pořádku. Konkrétně si můžete všímat hned několika různých příznaků.

  • celková nevolnost a únava
  • nárůst tohoto orgánu – můžete se ho dotknout rukama
  • bolestivé pocity v játrech
  • výskyt hořké nebo kovové chuti v ústech
  • bílý nebo nažloutlý povlak na jazyku

Zdroj: Healthline