Krvácení z nosu můžete zastavit rychle. Lze mu však i účinně předcházet

Fotografie: Freepik

Krvácení z nosu může být nepříjemné, ale obvykle nijak neohrožuje naše zdraví a netrvá moc dlouho. Vzniká mechanickým narušením křehkých nosních cév, často zejména vlivem rýmy a s ní spojeného smrkání, ale může jít i o úraz nebo prosté škrábnutí.

Když budete postupovat podle preventivních tipů, je pravděpodobné, že se poměrně rychle zastaví a že se v nejbližší době neobjeví znovu. Pokud vám nebo vašemu dítěti začne krvácet z nosu, existuje několik způsobů, jak minimalizovat a zastavit krvácení.

Ověřené tipy pro zastavení krvácení: nezaklánějte se a necpěte si do nosu vatu

Mohlo by se zdát, že je logické při krvácení z nosu zaklonit hlavu, aby krev nestékala po tváři. Lepší volbou je však mírné předklonění. Tím zabráníte tomu, aby vám krev stékala do krku, což by mohlo vést k udušení nebo zvracení. Zaměřte se na dýchání ústy a snažte se zůstat klidní. Někteří lidé si v případě krvácení do nosu strkají vatu nebo vatové tampony. To může krvácení jen zhoršit, protože dochází k dalšímu dráždění cév a není vytvářen dostatečný tlak k zastavení krvácení.

Místo toho použijte pro zachycení krve hadřík nebo vlhkou žínku. Sevření měkké, masité části nosu pod nosními kostmi po dobu asi 10 minut může pomoci stlačit krevní cévy a zastavit krvácení.

Nepřestávejte s tím dříve než po 10 minutách, jinak dojde k opětovnému zahájení krvácení a budete muset začít znovu. Pokud se vám nedaří krvácení zastavit ani po 30 minutách nebo pokud krvácíte nadměrně, vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc.

Suchá nosní sliznice je náchylnější k poškození, základem je dostatečná vlhkost

Jestliže se chcete vyvarovat opětovného krvácení, je třeba dodržovat určitá opatření:

  • Udržujte nosní sliznici vlhkou,
  • Noste krátké nehty,
  • používejte zvlhčovač vzduchu,
  • noste ochranné prostředky při sportu.

Někdy se ale krvácení z nosu předejít nedá: často se objevuje ve spojitosti s rýmou a nachlazením. Příležitostné krvácení z nosu obvykle není důvodem k obavám. Pokud však máte více než dvě krvácení z nosu týdně nebo trpíte krvácením, které má tendenci trvat déle než 30 minut, je čas se o tom poradit se svým lékařem. Ten prozkoumá váš nos a nosní dírky, aby zjistil jakékoliv neobvyklé příčiny krvácení. Může se jednat o malé nosní polypy, cizí těleso nebo nadměrně velké krevní cévy.