Potraviny, které přirozeně snižují hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Zařaďte je na svůj jídelníček již dnes

Fotografie: Freepik

Trpíte cukrovkou nebo cholesterolem? Existuje mnoho potravin se skvělými prvky živin, které dokáží upravit hladiny cukru i cholesterolu. Budete překvapeni, jaké základní potraviny to jsou.

Mezi častá onemocnění v dnešní populaci patří zejména špatná hladina cukru a cholesterolu v krvi. Nepříjemná onemocnění můžete eliminovat doporučením lékaře, ale také díky změně jídelníčku. Existuje totiž mnoho super potravin, které dokáží s vaším zdravím úplné zázraky.

Fotografie: Freepik

Hlavním zázrakem pro vaše zdraví jsou luštěniny

Ano, čtete správně. Tou zázračnou potravinou je zdánlivě banální složka vašeho jídelníčku. Luštěniny jsou mnohými již z historie nazývány jako “maso chudých”. Tuto přezdívku si luštěniny zasloužily díky svému vysokému obsahu nejlepších živin. Mezi ty nejlepší luštěniny pro úpravu zdravého životního stylu patří:

  • čočka
  • fazole
  • hrášek

Odborníci tvrdí, že doporučená dávka luštěnin by měla být alespoň dvakrát týdně. Pokud si dáte ruku na srdce, pak si určitě přiznáte, že tolikrát luštěniny do svého jídelníčku nezařazujete. Luštěniny jsou především velkým zdrojem bílkovin nebo pomalu se vstřebávajících sacharidů.

Fotografie: Freepik

Luštěniny mají stejný obsah bílkovin jako maso

V luštěninách najdete stejně velký obsah bílkovin jako například v mase. Je to většinou 18-20 %, což vašemu tělu jedině prospěje. Rostlinné bílkoviny však nejsou tolik kvalitní jako ty živočišné, proto je třeba se zaměřit i na bílkoviny živočišného původu. Luštěniny proto kombinujte například s obilovinami, nejlépe ve stejném jídle nebo ve stejný den. Skvělou možností je zkombinovat luštěninu s s chlebem, rýží nebo těstovinami.

Díky luštěninám svému tělu dodáte dlouhodobý pocit sytosti díky bohatému obsahu vlákniny. Pomalu uvolňují energii po celý den a hlavně udržují hladinu cukru v krvi ve stabilní normě. Složení luštěnin také pomáhá snižovat vstřebávání cholesterolu z potravy.

Lékaři doporučují hrášek, čočku nebo fazole pro snížení tělesné hmotnosti, při hypertenzi, cukrovce nebo při zvýšeném cholesterolu. Luštěniny obsahují málo tuku, a proto se ke všem těmto variantám doporučují.

Trápí vás při konzumaci luštěnin velké nadýmání? Pak pro vás máme skvělý tip. Namočte luštěninu ještě před vařením alespoň na 12 hodin do vody. Tím minimalizujete všechny prvky, které nadýmání způsobují.

Zdroj: Harvard Medical School