Hypertenze je tikající bomba. Soustřeďte se na prevenci, včasná diagnóza je rozhodující

Fotografie: Freepik

Vysoký krevní tlak zvyšuje riziko vzniku mnoha závažných zdravotních problémů, včetně srdečních chorob, cévních mozkových příhod a onemocnění ledvin. Odhaduje se, že téměř každý šestý člověk na světě trpí hypertenzí. Existuje jasný vztah mezi jejím výskytem a rozvojem aterosklerózy a ischemické choroby srdeční, která může vést k infarktu myokardu, proto nelze hypertenzi brát na lehkou váhu.

Významnou roli hraje dědičnost i důsledná prevence

Pokud se u jednoho nebo více členů rodiny vyskytla hypertenze, může to znamenat genetickou predispozici k rozvoji vysokého tlaku u jejích členů. S ohledem na to stojí za to podniknout kroky k prevenci tohoto onemocnění. Patří mezi ně například:

  • udržování zdravé váhy,
  • omezení soli a alkoholu,
  • pravidelné cvičení,
  • vyvážená strava,
  • pravidelné měření krevního tlaku.

Snížení tělesné hmotnosti významně ovlivňuje vysoký krevní tlak

Již dlouhou dobu je známo, že tělesná hmotnost má přímý vliv na krevní tlak. Až 7 lidí z 10 může bojovat s hypertenzí související s obezitou! Výzkum potvrzuje, že i mírné snížení tělesné hmotnosti a snaha o zdravou hodnotu BMI mohou významně snížit abnormálně vysoký krevní tlak, a tím pomoci předcházet kardiovaskulárním komplikacím.

Nenasycené mastné kyseliny: tajná zbraň proti hypertenzi

Esenciální mastné kyseliny nelze v těle syntetizovat, proto je musíme získávat prostřednictvím potravy. Bohatým zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin je např. lněný olej, lososový olej, sleďový olej, sardinkový olej, olej z tresčích jater (rybí olej). Složky v nich obsažené působí blahodárně na kardiovaskulární systém a mají vlastnosti snižující krevní tlak.

Sůl nad zlato? V případě problémů s tlakem to neplatí

U mnoha lidí může stravování s nízkým obsahem sodíku pomoci udržovat normální krevní tlak. Čím vyšší je příjem sodíku, tím vyšší je často krevní tlak. Můžete snížit svůj celkový příjem soli tím, že se vyhnete baleným a zpracovaným potravinám s vysokým obsahem sodíku.

Konzumace co nejmenšího množství stolní soli snižuje hladinu sodíku v krvi, která je zodpovědná za řadu procesů regulujících krevní tlak; má pozitivní vliv na kontraktilitu srdečního svalu a jeho vysoká koncentrace zvyšuje krevní tlak. Místo soli můžete používat aromatické byliny a koření.

Pohybem ke zdraví platí i v tomto případě

I mírná denní fyzická aktivita velmi účinně ovlivňuje stav oběhového systému. Zvyšuje účinnost srdce a snižuje krevní tlak. Také pomáhá udržovat zdravou tělesnou hmotnost a má pozitivní vliv na metabolismus lipidů, čímž předchází cukrovce, což významně snižuje riziko srdečních onemocnění.

  • Stačí 20 minut chůze denně.
  • Mezi vhodné sporty patří tanec, jóga, turistika, lyžování, cyklistika.
  • Nevhodný je tenis, ragby nebo sprinty.

Cigarety a alkohol neprospívají nikdy nikomu

I když neexistují žádné přímé důkazy o tom, že ukončení kouření z dlouhodobého hlediska snižuje krevní tlak, má odvykání kouření u lidí s hypertenzí zvláštní význam, protože kouření zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění dvakrát až pětkrát.

Vysoký krevní tlak je velmi ovlivněn významným a systematickým zneužíváním alkoholu a vztah je reverzibilní, což znamená, že přerušení nebo omezení konzumace nápojů s vysokým obsahem alkoholu vede přímo ke snížení krevního tlaku.

Krevní tlak může zvyšovat i dlouhodobý stres a nedostatek odpočinku

Výskyt hypertenze může souviset s dlouhodobým psychosociálním stresem, potlačenými emocemi, např. hněvem nebo frustrací, úzkostí, neschopností plnit nadměrné požadavky, pracovním přetížením. Stojí za to se někdy zastavit, uvolnit se, oprostit se od povinností a dát svým nervům prostor pro odpočinek.