Ne všechny potraviny můžete bez obav zamrazit

Fotografie: DepositPhotos

Zamražení je nejlepší způsob, jak uchovat potraviny čerstvé, aniž bychom je připravili o vitamíny a minerály, které obsahují. Hodně potravin se dá uvařit nebo naložit. Mražení potravin je známé od pradávna. Také rostliny přes zimu zmrznou a na jaře tak mohou vykvést ještě mnohem krásněji než předtím. Některé potraviny ale nejsou na zmrazení vhodné.

Mohou změnit svoji konzistenci nebo chuť. Tento seznam potravin vám pomůže, abyste si udělali v mrazáku zásoby potravin, které rozhodně neztratí žádnou ze svých vlastností.

Prozradíme vám, jaké trvanlivé potraviny zamrazit

Jednou z nejvíce oblíbených surovin, které se dají zamrazit, je rozhodně pečivo. Chléb si můžete nakrájet na několik dílů a v případě potřeby vytáhnout jen tolik, kolik potřebujete. Můžete si zamrazit i tvaroh, ten je ale potřeba před tímto úkonem pořádně vymačkat, abyste ho zbavili syrovátky. Jeho chuť po rozmrazení není úplně dobrá, ale použít ho můžete na pečení nebo vaření. Z mléčných výrobků je tu ještě zakysaná smetana, která také vytažením z mrazáku ztrácí svou konzistenci. Můžete zkusit zamrazit i mléko, ale musíte myslet na to, že mrazem se tekutiny roztahují, takže určitě láhve nenaplňujte až po hrdlo.

Různé druhy tvrdých sýrů se také hodí do mrazáku, ale musíte počítat s tím, že po vytažení se mohou drolit. Naopak měkké sýry se do mrazničky vůbec nehodí, ztrácejí svou krémovou strukturu.

Mezi další potraviny, které si můžete uschovat na „horší“ časy, se řadí například:

  • Paprika, která se hodí do salátů, polévek nebo dušených pokrmů
  • Čerstvé bylinky
  • Vejce, které zamrazujte bez skořápek
  • Různé druhy bobulovitého ovoce

Mezi další zajímavou surovinu patří droždí, které je přítelem každé hospodyňky, která ráda peče. V ledničce však vydrží maximálně dva týdny a při pokojové teplotě asi jeden den. Je možné ho tedy zamrazit, je ale důležité dbát na určitá pravidla při jeho skladování.

Fotografie: DepositPhotos

Zamrazit můžete i hotová jídla nebo polotovary

Zbylo vám jídlo od oběda nebo večeře a je vám líto ho vyhodit? I uvařené jídlo můžete zkusit zamrazit a po vytažení ho při pokojové teplotě nechte povolit. Nechat na později si tak můžete uvařené těstoviny, různé druhy koláčů nebo i jarní závitky. Neztrácejí svoji chuť a vy můžete při nedostatku času jen vytáhnout hotové jídlo, které pouze ohřejete. Nezkoušejte ale zamrazit třeba krémové omáčky, ty po vytažení z mrazničky ztratí svou chuť i konzistenci.

Zkuste zamrazit například palačinky. Jsou sice jednoduché na přípravu, ale pokud si je připravíte dopředu a zamrazíte, rozhodně tím nic nezkazíte.

Trvanlivost mražených jídel není neomezena, maso nechte v mrazáku maximálně jeden rok. Většina domácnosti ale maso využije rychle, vždy je lepší koupit větší množství a jen podle potřeby vytahovat.

Kousek sladkého si můžete vytáhnout z mrazáku kdykoliv

Zamrazit si můžete i celý dort nebo koláč. Pokud máte rádi sladké dezerty, ale nejste fanynka pečení, můžete si jednou za čas udělat celý dort nebo upéct horu koláčů a dát je do mrazáku. Dort si nakrájejte na stejně velké kousky, zabalte do folie a poté dejte do sáčku. Pokud dostanete chuť na sladké, stačí kousek vytáhnout a nechat asi dvě hodiny v předehřáté troubě na 150 stupňů.

Jaké jsou výhody zamražených jídel?

I zamrazování potravin má svá pravidla. Musíte si dávat pozor, jaké množství zamrazujete. Pokud budete mít mrazničku nacpanou jídlem, nebude správně pracovat a o veškeré suroviny byste mohli přijít. Mražení vám ale usnadní život celkově:

  • Ušetříte spoustu času, který byste strávili vařením
  • Pokud nakoupíte suroviny za akční ceny a zamrazíte, ušetříte peníze
  • Volný čas můžete strávit s rodinou

Neexistuje člověk, který by nezamrazoval alespoň jednu potravinu. Čerstvé jídlo je sice pořád lepší, ale pokud je možnosti si udělat život lehčí, je rozhodně dobrou variantou zamrazovat.