Poznat, že žena vstupuje do menopauzy, není nic složitého. Stačí si všimnout hlavních projevů

Fotografie: Freepik

Menopauza není velmi diskutované téma. Což je jistě škoda, protože se jedná o další fázi života. Některé ženy ji ani nepostřehnou, jiné mohou trpět změnami.

Ženy se menopauzy přímo děsí, to je jistě škoda. A možná je to z toho důvodu, že se o ní málo mluví. Ne každá žena totiž musí trpět děsivými příznaky. Některé ženy dokonce nic nepostřehnou a zaznamenají až vymizení menstruace. Pokud ale máte podezření, že jste v menopauze, bude lepší, když se poradíte se svým gynekologem. Projděte si nejčastější příznaky, které vám mohou napovědět.   

Změna cyklu a návaly horka

Menopauza nikdy nepřijde ze dne na den. Vždy se ohlašuje již několik let dopředu. Většinou jsou to dva až tři roky. Některá žena před touto velkou změnou zaznamená změnu frekvence a délky menstruace. Můžete mít menstruaci jednou za tři měsíce, jednou velmi silnou, nebo naopak velmi slabou. Slabá menstruace se může objevit dokonce i dvakrát do měsíce.

S těmito potížemi se úzce pojí i návaly horka. Některé ženy tyto příznaky vyděsí, proto se okamžitě objednávají k lékaři. To je jistě správné, ale pokud jste starší padesáti let a máte nepravidelnou menstruaci, návaly horka mohou být spojené se zmíněnou změnou. Většina žen popisuje, že projevy návalů začínají již na hrudi a jdou podél krku až na obličej. 

Suchost pochvy a minimální chuť na sex

U některých žen se mohou projevovat i další příznaky, jako je zvýšená suchost pochvy. Za to může snížená hladina estrogenu v těle. Tento fakt lze poznat při pohlavním styku nebo tak, že pochva velmi svědí. V takových případech je větší šance na rozvoj vaginálních infekcí, protože se pochva nezvlhčuje tak, jak by měla. Doporučujeme tento problém nebrat na lehkou váhu.

Fotografie: Freepik

Jakmile se projeví suchost, pohlavní styk může bolet a žena se mu vyhýbá. Bohužel i změna hormonů tomuto faktu přispívá. Vzniká tak tedy minimální zájem o sex. Existují však krémy a léky, které tento problém mohou vyřešit. Vždy se ale poraďte se svým ošetřujícím lékařem, tedy gynekologem. 

Bušení srdce, které se úzce pojí s depresemi a náladami

Pokud žena znatelně pociťuje, že vstupuje do menopauzy, je to s ní jako na houpačce. Jednou ji polévá horko, poté ji začne bušit srdce, jako kdyby běžela maraton. Takové bušení srdce a závratě jsou spojené se změnami krevního oběhu a srdeční frekvence, která se v určitých momentech velmi zvýší. A jako poslední se objevují nejvíce obávané příznaky.

Fotografie: Freepik

Těmi jsou psychické potíže. Ženy často popisují, že se jedná o ty nejhorší příznaky, které v menopauze jsou. Tento stav zahrnuje nečekané výkyvy nálady, které se velmi stupňují. Jednou jsou veselé, za pár minut naštvané, rozčilují nebo pláčou. Bohužel u některých žen se může rozvinout i deprese. Je třeba mít se na pozoru a vše řešit s gynekologem. Může vám předepsat léky s estrogenem, po kterých se veškeré neblahé příznaky změní.

Zdroj: Healthline