Tři nepříjemné projevy menopauzy, které lze zmírnit

Fotografie: Freepik

Menopauza je strašákem žen, protože už jen to slovo se spojuje se stářím nebo různými nepříjemnými projevy. Je to však zbytečné. I nepříjemné projevy menopauzy lze pomocí odborníků nebo změny životního stylu zvládnout.

Menopauzu si většina žen spojuje s návaly horka, pocením, nervozitou a nepravidelnou nebo končící menstruací, nemusí to být tak vždy. Existuje řada dalších projevů, o kterých ženy nerady mluví před partnery i lékaři, ale lze jim zamezit. Menopauza totiž není strašákem, ale jedním z období klimakteria, které lze celkem v pohodě zvládnout. Jak řešit bolestivý pohlavní styk, změny nálad nebo deprese či obávanou inkontinenci?

Fotografie: Freepik

Menopauza vyvolává smíšené emoce

Žádná žena se jí nevyhne, je to přirozený proces v životě každé ženy. Ne všechny menopauzu ale zvládají s úsměvem na rtech, protože s sebou přináší pocity, které ovlivňují každodenní nebo osobní život. Navíc souvisí s procesem stárnutí, což neumí každý s grácií. K tomu všemu se s menopauzou pojí řada obtíží, o kterých se nesnadno mluví. Odborníci však uklidňují, že v dnešní době se již řada potíží dá vcelku jednoduše řešit a stačí si říci o pomoc či radu.

Bolest při pohlavním styku

V době menopauzy dochází u ženy k poklesu estrogenu v těle, což způsobuje suchost a ztenčení vaginálních stěn. Pohlavní styk může být nepříjemný, může docházet k pálení nebo pocitu těkání i hodiny po jeho skončení. Není třeba se intimností vzdávat, stačí se s tímto problémem svěřit svému gynekologovi, který navrhne možnou léčbu.

Fotografie: Freepik

Náladovost a deprese

Nejste v pubertě ani těhotná, ale podle změn vašich nálad to vašemu okolí tak připadá. Opět je to dané hormonálními výkyvy, které doprovází únava, úzkosti, náladovost nebo deprese. Při těchto stavech pomůže změna každodenních návyků, především delší a pravidelný spánek a každodenní cvičení. Chůze nebo fyzická aktivita alespoň 30 minut denně zlepší náladu, protože dojde k vyplavení endorfinů, hormonů štěstí.

Inkontinence

Za samovolným únikem moči stojí také snížená hladina estrogenu, může k němu docházet při smíchu, kašlání nebo kýchnutí. S tím pomůže opět pravidelné cvičení, především Kegelových cviků, které se zaměřují na posílení a zpevnění svalů v oblasti pánevního dna – močové trubice, pochvy a konečníku. Inkontinence navíc souvisí také s nadváhou, není proto od věci několik kilogramů shodit pro zdraví i duševní pohodu.

Zdroj: WebMD