Kosmetička prozradila nejúčinnější způsoby, jak se zbavit popraskané kůže na patách a předejít tak nebezpečným infekcím

Fotografie: Freepik

Popraskané paty jsou celkem běžným problémem u lidí všech věkových skupin. Potíže většinou vznikají z nedostatku vlhkosti, což ale není jediná příčina. Popraskané paty jsou nejen neestetické na pohled, ale také v některých případech velice bolestivé.

Už jen z toho důvodu je dobré problém řešit, abyste v nejhorších případech předešli infekci. Situaci lze řešit hned několika jednoduchými způsoby, které můžete provádět z pohodlí vašeho domova.

Příčiny popraskaných pat

Nejdříve se ale podíváme na příčiny popraskaných pat, nedostatek vlhkosti totiž není jediným důvodem, proč se u vás tvrdé, hrubé paty mohou objevit.

  • Dlouhodobé stání
  • Používání hrubých mýdel
  • Zima
  • Neustálé vystavování vodě
  • Nadváha
  • Nevhodná obuv
  • Ekzém
  • Psoriáza
  • Onemocnění štítné žlázy
  • Cukrovka

Prevence je samozřejmě vždy lepší než léčba, proto je dobré se výše zmíněným situacím vyhýbat, ale pokud se u vás popraskané paty již vyskytly, můžete si pomoci následujícími metodami.

Čištění

Čistění tvrdé, odumřelé pokožky pomáhá zbavit se popraskaných pat. Přes čištěním si ponořte nohy do teplé mýdlové vody, aby byla pokožka měkčí a snáze se očistila.

Kokosový olej

Kokosový olej je dalším neuvěřitelný lék na suché, popraskané nohy. Pomáhá zvlhčovat paty a také bojuje proti plísňovým a bakteriálním infekcím díky svým antimikrobiálním a protiplísňovým vlastnostem.

Před spaním si namočte nohy do teplé vody a vydrhněte žínkou. Důkladně si nohy osušte a poté na ně hojně naneste kokosový olej. Navlékněte si čisté bavlněné ponožky.

Fotografie: Pixabay

Mentol

Toto je další oblíbený domácí lék na popraskané paty díky mnoha esenciálním olejům, kterých obsahuje spoustu. Pomáhá také léčit plísně. Naneste mentolovou mast na čisté a suché nohy těsně před spaním.

Navlékněte si ponožky a nechte působit přes noc. Následující ráno si stáhněte ponožky a opláchněte si nohy teplou vodou. Opakujte každý den několik dní po sobě, dokud se drsná kůže neodloupne.

Parafínový vosk

Můžete také použít parafínový vosk k odstranění odumřelé suché kožní buňky a hojení popraskaných  nohou. V mikrovlnné troubě zahřejte parafín a přidejte stejné množství hořčičného oleje nebo kokosového oleje. Naneste hustou krémovou pastu na praskliny a navlékněte ponožky. Nechte působit přes noc a ráno si důkladně umyjte nohy.

Glycerin

Díky svým zvlhčujícím vlastnostem je glycerin vynikajícím prostředkem k odstranění popraskaných nohou. Připravte si směs ze stejných dílů glycerinu a citrónové šťávy. Můžete také přidat trochu růžové vody. Aplikujte na paty a nechte působit 20 minut a omyjte vodou.