Nerovnováha ve střevech může být příčinou celé řady zdravotních problémů. Podpořte svoje celkové zdraví

Fotografie: Getty Images

Zdravé střevo je velmi důležité. Jedná se o nejdelší úsek trávicí trubice, který pomáhá tělu vstřebat potravu. Střevo obsahuje miliony mikroorganismů, především prospěšné bakterie. Existují fakta a studie, které poukazují na prospěšnost bakterií a mikroorganismů ve střevě. Ač je to k neuvěření, hrají důležitou roli při trávení, ale především pro celkové zdraví – kvalitní imunitu, příjem energie a vstřebání důležitých látek. Střevo je spojeno a propojeno dalšími orgány – systémy, jako je nervový a dýchací systém a mnoho jiných.

Nerovnováha ve střevech způsobuje nemalé potíže

Nerovnováha ve střevech, tedy přemnožení špatných bakterií může být pro zdraví jedince nebezpečné. Může způsobit dráždivý tračník, zvýšit riziko metabolického syndromu, kardiovaskulárních onemocnění, obezitu, alergie různého typu, akné, cukrovku, atopický ekzém, karcinom, ale i zánětlivá onemocnění střev, která pokud jsou neléčená a dlouhodobá, mohou vyústit ve velké zdravotní nepříjemnosti.

Fotografie: Pixabay

Nerovnováhu ve střevech způsobí především nezdravé stravování. Pokud jíte mnoho rafinovaných sacharidů, nasycené tuky, průmyslově zpracované potraviny, mnoho cukru a soli, můžete neblaze ovlivnit chod vašich střev. Mezi takové potraviny patří:

  • paštiky
  • majonéza
  • rafinované oleje
  • párky, nekvalitní šunky a jiné uzeniny

Pokud si jednou za čas dopřejete celozrnný chléb s paštikou, majonézu či uzeninu a vyvážíte tyto potraviny s dostatkem zeleniny, jistě se nic nestane. Ovšem, není doporučeno průmyslové potraviny jíst každý den.

Co udělat pro zlepšení střevní mikroflóry

O střeva bychom měli dbát, jsou velmi důležité pro zdraví celého těla. Pro správnou funkci si dopřejte dostatek fermentovaných potravin, jako jsou jogurty a zelí. Dávejte pozor na pseudojogurty, které obsahují více cukru než prospěšných látek. Tyto potraviny dokonale působí jako kartáč na střeva, podporují množení dobrých bakterií a obnovují žaludeční výstelku.

Další důležitostí bude vláknina. Vyhněte se rychlému občerstvení a raději si dopřejte zeleninu, ovoce, ořechy, semena a celozrnné výrobky. Tyto potraviny prosperují s dobrými bakteriemi a zároveň zamezí růstu škodlivým bakteriím. A pokud chcete zhubnout, budou tyto potraviny nejideálnější.

Prebiotika a probiotika

Konzumovány by měly být probiotika i prebiotika. Ty také podporují růst zdravých bakterií. Rádi bychom upozornili, že probiotika z lékárny jsou účinné, ale ty přírodní budou mnohonásobně lepší. Dopřejte si dostatek cibule, česneku, ovesných vloček, banánů, ječmene, lněných semínek, listovou zeleninu, ale také kakao. Tyto potraviny jsou probiotiky nabité. Nezapomínejte ani na vodu. Pokud zvýšíte příjem vlákniny, musíte zvýšit příjem vody, jinak potraviny nebudou mít kartáčový efekt, ale můžete trpět zácpou.