Poporodní deprese: Je možné se na ni připravit nebo se jí vyhnout?

Fotografie: Freepik

Zdálo by se, že pohled na malé miminko, které nedávno přišlo na svět, by měl přinést velkou radost. Ale stává se, že mladá (a nejen mladá) matka po porodu není šťastná, ale spíš se cítí jako troska. Jsme zvyklí, že se s novorozeným dítětem zachází jako s neuvěřitelným štěstím. A samozřejmě to je obrovské štěstí a požehnání.

Ne všechny ženy to ale mají stejně. Ale komu to mohou říct? V našich zemích existuje kult „svatosti mateřství“ a není zvykem mluvit úplně o všem. Pocity v prvních týdnech po porodu k tomu rozhodně patří.

Stěžovat si matky veřejně nemohou a většina z nich se za to také stydí. Největším problémem ale ve skutečnosti je, když to neřeší a nikomu se nesvěří. Bojovat s depresí o samotě může být velice nebezpečné a mnoha případech to končí i smrtí dítěte.

Na veřejné úrovni se mlčí

Zapneme televizi a vidíme, jaké povinnosti má matka, manželka a žena. Setkali jste se někdy v televizi s pořadem, který by se zabýval poporodními depresemi? Pravděpodobně ne. Pravdou ale je, že se s nimi potýká obrovské množství žen po celém světě.

Všude se píše, že by matka měla být dokonalá a všechno zvládat. V praxi mladá matka po přečtení idealizovaných článků a fotek skončí v absolutním pekle bez přestávky na oběd, víkendů a dovolené. Tváří v tvář ji trápí:

  • nedostatek spánku,
  • nedostatek času,
  • emoční izolace (koneckonců je na mateřské dovolené sama, bez kamarádek),
  • nedostatek komunikace a neschopnost uspokojit své potřeby (někdy není čas ani jít do sprchy).

Přidejte k tomu nedostatek pomoci, úzkost o dítě, strach z nezvládnutí a špatné matky a problémy s manželem, které přijde domů z práce a řekne „neděláš doma nic, ale já vydělávám!“ A dostane se do deprese. Mít dítě je obrovský stres. Po porodu dostanete do rukou malý uzlíček, který bude váš navždy. A musíte to zvládnout, milovat ho, být moudrou, silnou a dobrou matkou.

Pamatujte, že být dobrou matkou znamená být šťastnou ženou

Mnoho žen to nedokáže zvládnout, jsou na pokraji nervového zhroucení, bojují s depresí samy a za všechno si mohou samy. Příčiny deprese jsou často způsobeny neurochemickými a hormonálními poruchami, které je třeba vzít v úvahu. Ale prevence poporodní deprese spočívá v podpoře, která dodá ženě sílu.

Pečlivě si promyslete svůj nový život s dítětem. Během těhotenství si představte, jak budete spolu žít, že je tam s vámi. To zmírní stres z přivedení nového člověka do vaší rodiny. Získejte co největší podporu.

Diskutujte o povinnostech se svým manželem, najděte společnost přátel, se kterými budete chodit ven, komunikovat, organizovat setkání a přemýšlejte, jak můžete věnovat čas sobě. Právě péče o sebe je hlavním bodem léčby. Jakmile budete šťastná a spokojená, vaše dítě také.