Poznejte manipulátora včas. Typické projevy jej prozradí

Fotografie: Depositphotos

Bohužel i v dnešní době není výjimkou, že se dívky dostávají do toxických vztahů s manipulátory. Často to zjistí, až příliš pozdě, když už je ze vztahu obtížné odejít a musí dál trpět. Ve skutečnosti lze ale potenciální manipulátory rozpoznat ještě, než s nimi začnete mít vážný vztah.

Jak vypadá toxický vztah?

Může obsahovat širokou škálu násilných projevů. Přes fyzické a psychické násilí až po kritiku, ponižování i manipulaci. Násilníci si často své chování ani neuvědomují, nebo nechtějí přiznat a domnívají se, že jednají ve prospěch svého partnera a že to s ním myslí dobře. Realita je však naprosto jiná a jejich skutečným cílem je ovládat a zneužívat.

Rychlý začátek vztahu

Pro manipulátory bývá velmi typické, že na všechno jdou velmi rychle. Takový člověk vždy spěchá, aby navázal vážný vztah, takže zpočátku může být okouzlující a snažit se druhou osobu přesvědčit, že je jeho osudovou láskou, že je pro něj zcela speciální a že není na co čekat, ale je potřeba vztah posunout co nejdříve dál. Také tím nedává čas svému partnerovi skutečně se zamyslet a rozpoznat důsledky svých rozhodnutí.

Fotografie: Freepik

Nedostatek respektu a úcty

Pro muže, kteří rádi svou partnerku ovládají, je typické, že ji soustavně a programově ponižují a snaží se ji nenápadně přesvědčit, že má menší hodnotu. Tvrdí, že nikdo jiný by její slabosti nezvládl, že mu musí být vděčná, že s ní má trpělivost apod.

Závislosti

Není bohužel netypické, že právě manipulátoři mají často svoje vlastní závislosti a neřesti. Často do hry vstupuje alkohol, ale nezřídka také kouření a neschopnost zvládnout hněv. Tyto vlastnosti bývají velmi nebezpečné. Mohou stát hodně peněz, času, ale i přinášet do vztahu častější konflikty, které mohou eskalovat až k agresi.

Snadno ztrácí nervy

Pro manipulátory je velmi typické, že z jakéhokoli důvodu velmi snadno vybuchnou a velmi neadekvátně reagují na mnoho situací. Zároveň nikdy nepřiznají svou vinu a často ještě svádějí konflikt na svého partnera a až nerealisticky jej obviňují.

Fotografie: Freepik

Svádí na vás svoje problémy

Vždycky najdou způsob, jak vám vysvětlit, že vy jste odpovědni za všechno špatné, co se stalo. Můžete za to, co udělali, co neudělali, co řekli či neřekli… je to nekonečný koloběh, který je ale velmi vyčerpávající a jejich partnerka se na konci může cítit odpovědná úplně za všechno. Tváří se jako oběti, co za nic nemohou, ale jen trpí to, že se proti nim všichni spikli.

Manipuluje i blízké svého partnera

Tito lidé se dokonce dokážou vloudit i do přízně blízkých nebo partnerovi rodiny. Může se stát, že se dosavadní přátelé začnou vyhýbat a rodina se nebude chovat jako dřív. Manipulátor totiž chytře umí využívat různé příležitosti, aby je proti svému protějšku poštval. Takový partner se pak může cítit zcela osamělý a dovede si ještě méně představit, že by manipulátora opustil.

Zdroj: Healthline