Tajná zbraň v boji proti cholesterolu, o které většina lidí nemá ani tušení

Fotografie: Freepik

Bazalka je nenápadná, aromatická bylinka s úžasnými schopnostmi. Snižuje hladinu cholesterolu, má antibiotické vlastnosti, a dokonce funguje jako prevence celé řady onemocnění.

Bazalka pochází z Asie. Dříve byla považovaná za posvátnou a vznešenou rostlinu, proto i starořecké slovo „basilikhon“, od kterého má odvozený název, znamená „královská“. Po staletí je využívaná pro své působivé vlastnosti a účinky na zdraví. Zároveň nám dobře slouží jako koření, a to zejména v italské a thajské kuchyni.

Fotografie: Freepik

Snižuje špatný cholesterol a cukr v krvi

Tuky nejsou rozpustné, proto se cholesterol drží v krvi a způsobuje problémy. Drží se na určitých bílkovinách a vytváří lipoproteiny, které jsou hlavním rizikovým faktorem pro osoby s ischemickou chorobou srdeční. Bazalka obsahuje látky, které mohou snížit hladinu lipidů a jsou prospěšné v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Bazalka odstraňuje škodlivý LDL cholesterol v krvi, navíc má antioxidační vlastnosti.

Ve studiích na krysách s diabetem pomohl extrakt z bazalky snížit vysokou hladinu cukru v krvi. Je tedy prospěšná i při léčbě cukrovky. Kromě toho obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů. Je vynikajícím zdrojem vitamínu A, vitamínu C a beta-karotenu. Chrání tepny před škodlivými účinky volných radikálů v těle. Bazalka je rovněž bohatá na vápník, draslík, mangan a flavonoidy.

Čerstvá je lepší než sušená

Pokud máte na výběr, snažte se raději konzumovat čerstvou bazalku. Vápník, vitamín K, mangan, hořčík, železo, zinek a draslík, které obsahuje, totiž většinou během procesu sušení zmizí. Čerstvou bazalkou můžete ochutit prakticky jakékoliv pokrmy, výborná je například s rajčaty, mozzarellou a zakápnutá olivovým olejem. Nemusíte se jí vyhýbat ani během diety – 100 gramů listů obsahuje pouze 20 kalorií a žádný cukr. Připravit si z ní můžete i čaj.

Fotografie: Freepik

Bazalka je oblíbeným lidovým lékem na nevolnost i hmyzí kousnutí. Hojně se využívá v tradiční ajurvédské medicíně. Místo celých listů se obvykle testují výtažky nebo éterické oleje, které obsahují koncentrované množství prospěšných rostlinných sloučenin.

Pomáhá proti nemocem i zánětům

Bazalka je přírodní antibiotikum. Můžete ji konzumovat společně s česnekem, aby se její vlastnosti ještě prohloubily. Předchází mnoha chorobám včetně rakoviny prsu, tlustého střeva a slinivky břišní, a to především díky obsaženým antioxidantům. Zkoumaný vliv bazalky na proces stárnutí potvrdil, že na buněčné úrovni působí proti procesu stárnutí a při lokálním použití ho oddaluje.

Zánět pomáhá tělu bojovat s infekcí, když se ale stane chronickým, vyvolává další nemoci. Bazalka inhibuje uvolňování protizánětlivých cytokinů. Extrakt z bazalky má výborné protizánětlivé vlastnosti. Funguje také jako přírodní adaptogen, což znamená, že pomáhá tělu přizpůsobit se stresu. Obecně zmírňuje příznaky stresu a pomáhá nám lépe se s ním vyrovnat.

Zdroj: WebMD