Vyhazovat skořápky od vajíček je velká škoda hlavně v případě, kdy máte zahradu. Tato přírodní surovina má totiž mnoho způsobů využití a může velmi dobře posloužit například na zahradě.
Vaječné skořápky jsou tak ceněné, protože obsahují mnoho minerálních látek. Tento obal vyrobený slepicí se skládá především z vápníku, ale přítomny jsou i jiné prvky. Toho se dá skvěle využít na zahradě.
Odstranění slimáků
Slimáci jsou snad na každé zahradě a zničí, co najdou. V boji proti nim vyzkoušejte ostré, hrubě rozdrcené vaječné skořápky, které dráždí spodní strany tvorů s měkkým břichem, takže slimáci přes ně neprolezou. Aplikace je velmi vhodné hlavně po dešti, kdy se to slimáky všude hemží. Tento přírodní způsob navíc nijak neublíží jiným živočichům, což je velká komplikace hlavně při volbě jedovatých přípravků a granulí.
Pro krásné plody rajčat a papriky
Hniloba květu způsobená nerovnováhou vápníku je běžná u rajčat, paprik a lilku. A protože takové vaječné skořápky obsahují příznivé množství vápníku, jsou vynikajícím hnojivem pro tyto rostliny. Skořápky se snažte co nejvíce rozdrtit a přidat je můžete rovnou při výsadbě. Vápník se bude postupně uvolňovat do půdy v okolí kořenů těchto rostlin.
Doplnění minerálů do půdy
Vaječné skořápky nejsou jen skvělým doplňkem půdy kolem rajčat, paprik a lilků. Díky vysokému obsahu minerálů jsou obecně skvělým doplňkem půdy naprosto kdekoliv na zahradě. Kromě pořádné porce vápníku přinesou vaječné skořápky do půdy také hořčík a další minerály.
Do kompostu
Vaječné skořápky jsou skvělým doplňkem ke kompostu. Před tím, než je tam umístěte, snažte se je co nejlépe rozdrtit. V rámci kompostu pomohou vytvořit optimální prostředí z pohledu pH a podpoří žádoucí procesy přeměny zbytků na humusové látky využitelné pro rostliny. Takový kompost bude mít velkou hodnotu a nabídne rostlinám všechno potřebné pro spokojený růst a tvorbu plodů.
Snížení pH půdy
Vaječné skořápky mohou být pro domácího zahradníka skvělým způsobem, jak zlepšit kyselou půdu pro snazší pěstování většiny rostlin. Nepůsobí sice tak rychle jako vápno, ale právě pozvolné působení a pomalejší uvolňování jsou vhodnou volbou pro dlouhodobé stabilní přihnojení. Ještě než se do toho ale pustíte, raději si ověřte, jestli pH půdy již není příliš zásadité.
Pro lepší odvod vody od kořenů
Vaječné skořápky můžete využít i pro rostliny v květináčích. Stačí je nahrubo nasekané umístit do spodní části květináče a skvěle poslouží jako drenáž a provzdušnění. Podpoří také důležitou cirkulaci vzduchu, což je pro zdraví kořenů také velmi důležité. Určitě si na tuto chytrou radu vzpomeňte, až se pustíte do dalšího přesazování rostlin v květináčích. Uvidíte, že výsledky vás po čase pěstování příjemně překvapí.
Zdroj: Gardenista