Příznaky, které naznačují, že máte problém, aniž byste o tom museli nutně vědět. Deprese může trápit i vás

Fotografie: Freepik

Deprese není jen obyčejný smutek. Je to onemocnění, jehož léčba je dlouhodobá a ne vždy ji pacient zvládne sám. Existuje několik příznaků, které nám napovědí, že máme problém, který je třeba řešit.

Deprese je duševní choroba, ale ovlivňuje i tělo a mozek. Problémy se spánkem mohou být jedním z příznaků. Objevují se potíže s usínáním, neklidné spaní nebo časté buzení. Někteří pacienti s depresí se ale potýkají s opačným problémem – spí neobvykle dlouho a přesto se cítí unavení. Ačkoliv se bolest na hrudi spojuje spíše se srdečními onemocněními, může to být i příznak deprese. K takové bolesti mají větší sklony lidé, kteří prodělali infarkt.

Cítíte se pořád unavení

Typickým příznakem je neustupující únava a vyčerpání. Pacienti nemají energii na každodenní úkoly ani své koníčky a je jedno, jak dlouho v noci spali. Únava je s depresí silně provázaná. U lidí s depresí je čtyřikrát vyšší riziko, že budou trpět nevysvětlitelnou únavou. U lidí s únavovým syndromem je zase třikrát vyšší šance na postupný rozvoj deprese.

Fotografie: Freepik

Bolí vás hlava, hruď nebo záda

Bolest a deprese spolu úzce souvisejí. Každodenní „boj“ s chronickou bolestí může vést k rozvoji deprese a naopak deprese se někdy projevuje tělesnou bolestí. Ta se může projevit třeba v kloubech nebo svalech. Lidé s depresí také často trpí bolestmi hlavy. Existuje u nich třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět migrénami. Funguje to i naopak – lidé trpící migrénou jsou pětkrát náchylnější k rozvoji deprese.

Dalším místem, které osoby trpící depresí často bolí, jsou záda a šíje. Pravděpodobnost, že se u nich tyto bolesti projeví, totiž vzrůstá až čtyřnásobně oproti normálu. S mozkem je propojený také trávicí systém, a tak se u lidí s depresí často objevují i trávicí obtíže. Bolesti břicha a nevolnost ve stresových nebo úzkostných situacích jsou typickým příznakem. Objevit se může i průjem nebo zácpa.

Fotografie: Freepik

Změnila se vaše chuť k jídlu

Někteří lidé v depresi ztrácí chuť k jídlu, jiní zase nemohou s jídlem přestat, protože jim dává pocit komfortu a zmírnění frustrace nebo neštěstí. Jakékoliv změny ve stravovacích návycích by měly být varováním. Výsledkem může být náhlá ztráta nebo příbytek hmotnosti a tím i odpovídající nedostatek energie. Deprese se také často spojuje s poruchami příjmu potravy, například s bulimií, anorexií nebo přejídáním. U žen je tento problém daleko častější než u mužů.

Nemáte zájem o sex

Lidé trpící depresí také ztrácí zájem o sex. Častěji užívají alkohol nebo jiné návykové látky, které jim dávají krátkodobý pocit úlevy, zároveň ale snižují sexuální touhy a libido. Na vině mohou být i některé předepsané léky, a to včetně léků na deprese. Pokud se u vás dlouhodobě objevuje některý z těchto příznaků, zkuste se o svém stavu poradit s odborníkem a najít řešení. I když se skleslost na první pohled jeví jako bezdůvodná, může mít skrytou příčinu a spouštěč.

Zdroj: Healthline