Devět jasných příznaků, že ledviny nefungují správně. Lidé si je často špatně vykládají

Fotografie: Getty Images

Některé příznaky mohou naznačovat vývoj celé řady nemocí, třeba vysoká horečka. Těchto devět stavů naznačuje patologii ledvin.

Mnoho onemocnění ledvin bohužel nemá žádné zjevné příznaky, takže jsou problémy odhalené pozdě a mohou se stát chronickými. Jak rozpoznat časné onemocnění ledvin? Nabízíme vám seznam zjevných příznaků, které naznačují počáteční fázi onemocnění. Pokud se vás týkají, neváhejte a navštivte svého obvodního lékaře.

Příznaky dysfunkce ledvin

Jedním z příznaků dysfunkce ledvin je svědění a suchost pokožky. Důvodem těchto příznaků je přebytek minerálů fosforu, který se z těla nevylučuje nebo intoxikace metabolickými produkty. Dalším příznakem může být zimnice, únava, dušnost, poruchy spánku. Jde o typické příznaky anémie. Onemocnění ledvin vede k tomu, že neprodukuje dostatek hormonu erytropoetinu. Chronická anémie by měla být varovným signálem.

Fotografie: Pixabay

Zarazit by vás měl také silný zápach z úst. Ten může být příznakem infekce močových cest. Oslabená funkce ledvin vede k hromadění odpadních produktů v těle. Otoky neboli edémy by vás také neměli nechat chladnými. Primární zóny edému jsou chodidla, obličej a později se může šířit po celém těle. Souběžnými příznaky jsou ospalost, migréna, bolest kostí a svalů. Příznakem nemoci ledvin je také tachykardie neboli narušení srdečního rytmu.

Vysoká horečka a bolesti dolní části zad

Nesnesitelná bolest dolní části zad doprovázená horečkou a časté nutkání močit. To jsou příznaky infekce ledvin. Více jsou riziko infekce vystavené ženy, týkat se však může i mužů. Svalové křeče mohou způsobit nerovnováhu elektrolytů v těle. Minerály a hořčík a draslík jsou nezbytné pro normální funkci svalů. Abnormality mohou vést ke křečím. Přebytečná tekutina má na svědomí také bolestivé křeče. V případě otoku tlačí na nervy a působí bolest.

Fotografie: Pixabay

Ledviny negativně ovlivňuje také vysoký krevní tlak. Kvůli tomu jsou poškozené krevní cévy a existuje riziko onemocnění ledvin. Pokud je intenzita průtoku krve vyšší než obvykle, cévy se táhnou a oslabují. To ztěžuje odstraňování odpadu z těla. Systematický výskyt panických příznaků může být signálem nádoru ledvin. Mezi panické příznaky patří bušení srdce, poklesy krevního tlaku nebo pocení. Žádný z těchto příznaků rozhodně nepodceňujte.

Zdroj: WebMD