Tvar a barva vašich nehtů mohou hodně vypovědět o vašem zdravotním stavu

Fotografie: Freepik

Krom toho, že se díky nim můžete poškrábat a kreativně se na nich vyřádit, mohou vaše nehty vypovídat o stavu celkového zdraví.

Lidské tělo je fascinující a záhadná věc. Vše nám totiž dokáže rafinovaně dát najevo, ať už pomocí vlasů, očí, barvy a kvality kůže nebo také našich nehtů. Ty mají větší význam, než byste v této oblasti řekli a pokud budete pozorní, tak vám mohou dát hodně věcí najevo. Hlavně jejich náhlé změny značí mnohé. Pokud se na nich začnou z ničeho nic vyskytovat bílé čáry nebo jiné neobvyklé stopy, můžete tímto včas odhalit zdravotní problémy.

Žluté nehty nemusejí mít jen kuřáci

Náhlé zažloutnutí bývá bohužel nejčastějším znakem toho, že se u vás vyskytlo plísňové onemocnění. K tomu, abyste tuto domněnku potvrdili, byste měli navštívit doktora hned, jak si změny všimnete. Čím dřív nemoc podchytíte, tím větší šance je, že se jí rychle zbavíte. Časem už to totiž nemusí jít tak jednoduše a může to trvat i několik let.

V některých případech může žlutá barva značit vážnější nemoci, jako je například cukrovka, onemocnění plic nebo problémy se štítnou žlázou. Pokud jste kuřák, tak se vás tento bod samozřejmě netýká, jelikož je jasné, že žluté nehty máte spíše z cigaret, než že by se tak projevovala nemoc.

Bílé skvrny na nehtech naznačují psoriázu

Začínají se vám na nehtech jen tak tvořit bílé skvrny? Může to být důsledkem špatného vývoje nehtové ploténky. To je docela běžné u lidí, co mají nemoc zvanou psoriáza, jejíž více zažitý název je lupénka. Bílé skvrny ve spojitosti s touto nemocí se vyskytly u více než 50% osob. Pokud si těchto změn všimnete a neustále se stupňují, měli byste navštívit odborníka.

Význam vodorovných čar závisí na počtu nehtů

Pokud si čar všímáte pouze na jednom nehtu, tak dle doktora Anthonyho je to nejčastěji způsobeno traumatem nehtu. K tomu může dojít díky nošení nevhodných bot, po úrazech nebo když daný nehet začne zarůstat. Jakmile se čáry začnou objevovat na více nehtech, může se jednat o něco vážnějšího.

Křehké a popraskané nehty

Doktorka Jailmanová varuje, že popraskané a křehké nehty mohou značit příliš suchou nehtovou ploténku. To je ta část nehtu, kterou si můžete lakovat. Ploténka by měla obsahovat 10 až 30% vody, která je důležitá pro ohebnost a elasticitu. V některých případech se tyto příznaky spojují s onemocněním štítné žlázy, jako je hypotyreóza.

Fotografie: Freepik

Tmavé čáry doprovázeny změnou barvy

Pokud jste na svých nehtech zaznamenali tmavé čáry a náhlou změnu barvy, asi vás moc nepotěšíme. Může se jednat o jeden z příznaků melanomu, což je v některých případech jeden z nejnebezpečnějších druhů rakoviny kůže. V tomto případě vždy navštivte doktora, abyste mohli ten nejhorší scénář vyloučit.

Zdroj: Healthline