Varovné příznaky rakoviny děložního čípku, které by podle gynekologů ženy rozhodně neměly ignorovat

Fotografie: Depositphotos

O rakovině děložního čípku, rakovině vaječníků a rakovině dělohy se mluví poměrně často. Ovšem pozornost byste měly věnovat i varovným příznakům rakoviny pochvy a vulvy.

Rakovina pochvy a vulvy není příliš častá, avšak v posledních letech počet případů, kdy byla diagnostikována, roste. Před pěti lety přibývalo kolem 220 případů ročně. Ohroženější jsou starší ženy, zejména ty po 60 roku věku. Ačkoliv je tento druh rakoviny dobře léčitelný, řada žen zanedbává jak prevenci, tak návštěvu gynekologa v případě zaznamenaných obtíží. Úmrtnost je proto vcelku vysoká – zemře každá druhá pacientka, potvrzuje lékařka Deborah Weatherspoon.

Věnujte pozornost její příznakům

Ačkoliv se rakovina pochvy a vulvy u mladých žen prakticky nevyskytuje, stále se mohou objevit výjimky, které potvrzují pravidlo. Věnovat pozornost varovným příznakům se proto vyplácí v každém věku. Mezi pěti nejčastějšími příznaky je neustávající svědění intimních partií. Ačkoliv se většinou jedná o tvz. kvasinkovou infekci, může svědění, potažmo pálení, zvýšená citlivost až bolestivost předcházet i samotné rakovině vulvy.

Fotografie: Freepik

Dalšími z příznaků jsou nadýmání či nenadálé bolesti břicha a podbřišku. Náhlé bolesti lépe rozeznají ženy po klimakteriu, avšak pokud jsou přetrvávající a na první pohled nesouvisí s přirozeným cyklem, měly by jim věnovat pozornost i mladší ženy. Co se týče nadýmání, to se projevuje jakýmsi nafouknutím v oblasti břicha, které není doprovázeno přibýváním na váze.

Fotografie: Pixabay

Čtvrtým a pátým nejčastějším příznakem rakoviny ženského pohlavního ústrojí jsou abnormální krvácení a nejrůznější boule a vřídky. V případě krvácení se nejedná o menstruační krvácení, ale o to, které se spouští náhle během cyklu, po pohlavním styku, nebo po menopauze. V případě vřídků mohou být zhoubné již 5 mm útvary. Ženy v žádném věku by se proto neměly stydět v případě podobného nálezu zajít za gynekologem.

Fotografie: Freepik

Od (ne)úspěšné léčby vás mohou dělit pouhé měsíce

Rakovina pochvy a vulvy je vcelku dobře léčitelná až do velikosti nádoru 2 centimetry. Nádory, které jsou větší, jsou léčitelné mnohem obtížněji, s čímž souvisí i horší vyhlídky na úplné vyléčení. Gynekologové upozorňují, že žádná žena by se neměla stydět o svých problémech se svým lékařem hovořit a rovněž žádná žena by neměla zanedbávat preventivní gynekologické kontroly. Z vřídku o velikosti 5 mm se totiž během několika málo měsíců může stát zhoubný, 3 centimetrový a špatně operovatelný nádor.

Zdroj: Healthline