Existence pouze dvou pohlaví je již dávnou minulostí 

Fotografie: Freepik

V současné době se na světě začínají objevovat nová pohlaví. Spousta lidí s tím má ale problém a tvrdí, že to naprosto popírá biologii a genetiku. Pojďme se podívat, kde je pravda.

Naše pohlaví má pevný základ v našich genech. Podle nejnovějších trendů je jedním pólem muž, druhým pólem žena. V prostoru mezi nimi je ale velká spousta dalších možností. Pohlaví určuje uspořádání chromozomů. V případě, že se jedná o chromozomy XX, jedinec se vyvíjí jako žena. V případě kombinace chromozomů XY se vyvíjí muž. Nic ale není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Uvnitř žena, navenek muž

I během buněčného dělení může dojít k malé záměně koncových genů na jednotlivých chromozomech. Pohlavní buňky se tedy mohou vyvíjet i u opačného pohlaví, než je tomu běžné. Tento jev je sice ojedinělý, ale může k němu dojít. Problém zde nastává ve chvíli, kdy se po narození jasně určí pohlaví miminka na základě vnějších znaků, avšak uvnitř jedince se postupem času vyvíjí pohlaví zcela opačné.

Fotografie: Pexels

Během vývoje však mohou vzniknout i různé mezistupně. Lidi, které není možné přiřadit ani k jednomu z výše zmíněných pohlaví, označujeme jako intersexuální. Podle posledních průzkumů je jich na světě kolem 2 %. V zemích, jako je Austrálie nebo Indie, je toto pohlaví oficiálně uznáno jako jiné. V Indii dokonce oficiálně uznávají i pohlaví transgenderové. V tomto případě se jedná o situaci, že vy sami se cítíte, že jste opačné pohlaví, než s jakým jste se narodili.

Velký hormonální vliv

Hodně velkou neplechu v celé situaci mohou udělat i hormony. Testosteron se řadí mezi hormony mužské, estrogen a progesteron mezi ty ženské. Málo lidí ale ví, že všechny tři hormony se tvoří v těle každého z nás. Co tedy nastane, pokud vládu převezme jiný hormon, než nám bylo geneticky určeno? Podle nedávných studií je dokonce hladina estrogenu u všech jedinců stejná bez ohledu na pohlaví. Zvyšuje se pouze v případě, že je žena těhotná.

Fotografie: Pexels

Mezi další zažité stereotypy patří také tvrzení, že ženy a muži mají jiný mozek. Podle vědců je ale mozek zcela jedinečným důkazem, který je u každého jedince jiný, bez ohledu na jeho pohlaví. Zároveň také probíhají četné studie, které zkoumají mozek u transsexuálních jedinců. Ukazuje se, že ani zde nejsou viditelné hormonální změny oproti mozku muže nebo ženy. Každý jsme svým způsobem jedinečný, stejně jako naše hormonální hladiny a ve výsledku i naše pohlaví.

Zdroj: Scientific American