Nejčastější příznaky začínající rakoviny dutiny ústní. Není radno si s nimi zahrávat

Tento druh onemocnění je oproti nádorům, které se vyskytují v jiných oblastech, relativně málo diskutovaný, i když může způsobit závažné potíže.

Rakovina dutiny ústní postihuje statisticky více muže, i tak však nejsou ženy z obliga, obzvláště pak s přibývajícím věkem se riziko onemocnění zvyšuje. Nejvíce se vzniku takového nádoru vystavují kuřáci, to však neznamená, že nemůže postihnout jinak zdravé osoby. Když na sobě včas zpozorujete příznaky, můžete nemoc zastavit ještě v zárodku.

Mohou vám znecitlivět ústa

Jedním z projevů může být i silný zápach z úst, který může mít sice i jiné příčiny (nemluvě o hygieně), ale zároveň by mohl být předzvěstí rostoucího nádoru. Rakovina způsobuje růst malých vředů přímo v dutině, ty v sobě hromadí bakterie a line se z nich silný zápach, často je přitom těžké se jej zbavit. Pokud by se vám vředy vraceli nezvykle často a puch zesiloval, vyhledejte lékaře.

Fotografie: Unsplash

Dalším příznakem je tvorba malých otevřených ran přímo v dutině, o těch přitom nemusíte ani vědět. Jak se nádor zvětšuje, začíná poškozovat okolní nervy vedoucí do oblasti úst, což působí necitlivost jazyka a zbytku dutiny. Podle lékařů nastává tato fáze až po několika měsících poté, co se objeví první bolesti, proti neváhejte a zvažte okamžitou návštěvu nemocnice.

Časté bolesti a těžké mluvení

Dalším důvodem pro pojetí podezření je bolest jazyka, coby jednoho z nejcitlivějších orgánů v těle. Rostoucí nádor může tlačit na nervy nebo je přímo napadat, což vyvolá silný pocit bolesti v dutině, především však u jazyka. Jistý nekomfortní pocit můžete zaznamenat i při otevírání úst v oblastí čelistí, tento pocit se stále stupňuje dokud se nepřemění v silnou bolest.

Fotografie: Unsplash

Od úst se mohou nepříjemnosti dostat až k uchu, kam vám bude vystřelovat pronikavá bolest od pusy. Spolu s postižením jazyka může nádor ovlivnit i činnost rtů nebo zdraví vašeho krku, což se v kombinaci projeví i na vašem hlase. Budou se vám hůře vyslovovat jednotlivá slova, můžete huhlat nebo chraptět. Pokud některý z výše uvedených symptomů na sobě pozorujete po delší dobu, může se u vás již pomalu rozrůstat nádor.

Zdroj: WebMD