Krevní sraženina v těle ohrožuje na životě. Poznat příznaky včas je stěžejní pro přežití

Fotografie: Depositphotos

Krevní sraženina velice ohrožuje lidské zdraví a také život. Pokud na sobě pociťujete jeden z níže zmíněných příznaků, nesmíte ho ignorovat a měli byste urychleně zajít k lékaři.

V dnešní době jsou lidé velmi ohroženi tím, jak žijí. Současná doba jim totiž umožňuje být línými tvory, ale lenost se u nich časem projeví na zdraví. Mezi skryté hrozby, jež člověka nečekaně zaskočí, patří i krevní sraženina. Ta však může mít určité příznaky, kterých si ale mnoho lidí nevšimne nebo je ignoruje. Bohužel ale jejich chování vede k tomu, že mohou i zemřít, říká lékařka Graham Rogers.

Oteklé nohy a primárně lýtka

Každému se může v životě stát, že mu otečou nohy. Pokud to není vedlejší účinek nějakých léků, měli byste hledat, čím je to způsobeno. Dávejte si však pozor na to, že to může být způsobeno i krevní sraženinou, která se v lýtku tvoří celkem často. Tomuto stavu se říká hluboká žilní trombóza a v dané chvíli se kyslík nedostává správně do životně důležitých orgánů a dochází ke špatnému krevnímu oběhu. Zpozorněte také, když lýtko změní barvu a budete v něm mít pocit tepla.

Bolest a citlivost nohou

Pokud jste se zrovna někde nebouchli do nohy nebo jste si neseděli dlouho na končetině, ale i přes to začnete mít bolesti nohou, zpozorněte. Bolest nohou, lýtek nebo chodidel je dalším příznakem krevní sraženiny. Když lýtko stlačíte a pocítíte bolest nebo budete mít neustále pocit, že je napjaté, vydejte se k lékaři na kontrolu.

Červené čáry podél žil

Ne všichni lidé mají hodně výrazné žíly, ale pokud je máte a všimnete si, že podél nich jsou i červené pruhy až dolů, zkuste si žíly více prohlédnout. Pokud vás navíc žíly ještě bolí a máte kolem nich červené pruhy, může jít o krevní sraženinu – na tyto dva příznaky byste měli dávat pozor.

Bolest na hrudi nebo obtížné dýchání

Při bolesti na hrudi si většina lidí hned pomyslí, že mají infarkt. Může se ale jednat i o krevní sraženinu v plicích, se kterou musíte ihned k lékaři. Tato bolest je velice často přirovnávána k díře na jedné straně hrudníku. Pokud byste měli krevní sraženinu, může se u vás objevit také obtížné dýchání. K tomu se při krevní sraženině může přidat i bušení srdce, studený pot a závratě.

Suchý kašel

Tento příznak se objevuje primárně u toho, kdo prodělal nějakou nemoc nebo se ještě léčí s chřipkou. Jestliže ale ani jeden případ není platný pro vás, zpozorněte. Suchý kašel není normální a pokud se k němu přidá i bušení srdce, bolest na hrudi a dýchací potíže, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.

Fotografie: Pexels

Silná bolest hlavy

Ten, koho ještě ani jednou v životě nebolela hlava, má veliké štěstí. Jestliže ale pociťujete ostrou bolest v hlavě, můžete právě prodělávat infarkt. Krevní sraženina totiž ucpe přívod kyslíku do mozku, a tak vznikne mrtvice. Pokud se k ostré bolesti přidají ještě poruchy zraku nebo řeči, vyhledejte lékaře.

Zdroj: Healthline