Pletení má pozitivní vliv na duševní zdraví a oddaluje nástup demence

Fotografie: Freepik

Existuje hodně činností, které jsou uklidňující a relaxační. Patří k nim například také pletení. V tomto případě máte navíc bonus v podobě upletených ponožek, čepice nebo rovnou slušivého svetru. Pletení má pozitivní vliv na duševní zdraví, vytěžte u této aktivity, co nejvíce.

Relaxačních činností existuje spousta

V dnešním světě plném spěchu a stresu je velmi důležité najít si své vlastní oblíbené relaxační činnosti. Naštěstí je opravdu z čeho vybírat a jednotlivé aktivity můžete bez problémů střídat podle aktuální nálady a rozpoložení. Pro inspiraci vám může pomoci krátký seznam uklidňujících činností a pozitivním vlivem na dušení zdraví:

  • Meditace
  • Jóga
  • Malování a kreslení
  • Nejrůznější tvořivá činnosti – domácí dekorace, pletení, háčkování a podobně

Pletením uklidníte mysl

Možná máte pletení spojené s babičkami, které takto tvoří výbavičku pro svá vnoučata. S trochou šikovnosti se však pletení může naučit naprosto každý. Tato tvořivá činnost dává nejenom krásné výsledky, ale představuje perfektní způsob, jak skutečně naplno zapojit mysl.

V začátcích než si osvojíte jednotlivé techniky, totiž pletení zabere většinu vaší pozornosti. Zapomenete tak na starosti všedních dnů a jednoduše se ponoříte do proplétání příze ve správném rytmu.

Fotografie: Freepik

Obohacující činnost pro mozek

Pletení představuje novou činnost, pro jejíž naučení budete namáhat mozek. Podpoříte tím nejrůznější oblasti přemýšlení. Nejdříve se musíte naučit jednotlivé techniky a jejich vzájemné kombinace.

Následně přichází na řadu přemýšlení, co vlastně upletete a jaké vzory použijete pro získání nejlepšího výsledku. Díky tomu podporujete kognitivní paměť, kreativitu a představivost. Kombinace všech těchto vlastností pomáhá vytvořit činnost vhodnou pro všechny věkové generace s pozitivním dopadem na duševní zdraví.

Pocítíte radost z vlastních výrobků

Dalším pozitivním vlivem pletení je radost z vyrobených věcí. Díky tomu dojde k uvolnění hormonů štěstí a uspokojení, takže opět přidáte něco kladného pro své duševní zdraví. Z povedených upletených předmětů se také snadno mohou stát milé dárky od srdce pro známé a rodinu. Díky svobodě při volbě barev a kombinace vlny si také hravě vytvoříte elegantní doplňky.