Nafouklé břicho jako balon? Zmírněte nadýmání a zbavte se plynatosti během několika minut

Fotografie: Depositphotos

Nadýmání je často bolestivé a způsobuje potíže. Příčinou mohou být zažívací potíže, zácpa, plyny zadržované v žaludku, syndrom dráždivého tračníku nebo některé potraviny.

Plynatost je problém, který je způsoben nadměrným hromaděním plynů v těle, s nimiž si tělo nedokáže poradit. U zdravého člověka může zažívací trakt trvale obsahovat 150 až 200 ml plynu. Konečníkem je každý den vylučováno přibližně 476 až 1 491 ml plynů. V případě zažívacích poruch se toto množství zvyšuje. Ačkoli je nadýmání poměrně nepříjemné, ve většině případů se ho lze účinně zbavit použitím osvědčených domácích prostředků, potvrzuje lékařka Debra Sullivan.

Co způsobuje nadýmání?

Nadýmání obecně není důvodem k obavám, ale pokud přetrvává, může být známkou vážného zdravotního problému a mělo by být včas léčeno. Nejčastějšími příčinami nadýmání jsou:

1. Dehydratace

Nedostatečná hydratace organismu je problémem velkého počtu lidí a může vést k mnoha různým nepříjemnostem, včetně nadýmání. Proto dbejte na to, abyste každý den vypili alespoň 6 až 8 sklenic vody. V teplých měsících se doporučuje zvýšit příjem tekutin ještě alespoň o třetinu.

2. Nadměrná konzumace sacharidů

Při stravě s vysokým obsahem cukrů a sacharidů může docházet k nadýmání žaludku v důsledku kvašení škrobnatých potravin a sacharidů. Proto byste měli konzumaci těchto potravin omezit a jíst více ovoce a zeleniny.

Fotografie: Freepik

3. Zácpa

Podle jisté studie může zácpa zvýšit příznaky nadýmání. Tento problém lze vyřešit zvýšením příjmu potravin s vysokým obsahem vlákniny. Zácpu způsobuje převážně špatná skladba stravy, nedostatek pohybu a málo přijatých tekutin.

4. Příliš rychlé stravování

Lidé, kteří jedí příliš rychle či doslova hltají, se často cítí být nafouknutí. Proto se doporučuje potravu pomalu žvýkat a kousat po malých soustech. Předejdete tak polykání zbytečného a nadměrného množství vzduchu.

5. Vysoká úroveň stresu

Další častou příčinou nadýmání je nadměrný a dlouhodobý stres, jenž způsobuje stahování střev a aerofagii. Právě zmiňovaný stres je jednou z příčin plynatosti, které je v posledních letech věnována velká pozornost.

6. Helicobacter pylori

Bakterie Helicobacter pylori (H. pylori) infikuje žaludeční sliznici a způsobuje řadu problémů, jako je nadýmání, žaludeční a dvanácterníkové vředy, nechutenství, nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, nevolnost a pálení žáhy.

Pomozte si od plynatosti

Ačkoli nadýmání lze obvykle léčit pomocí medikace, existují také účinné přírodní prostředky, které břicho rychle vyprázdní. K přípravě přírodního elixíru budete potřebovat následující suroviny:

  • 1 citron, bio,
  • 1 okurku, bio,
  • 1 polévkovou lžíci Aloe Vera gelu, bio,
  • 1 lžíci strouhaného zázvoru, bio,
  • 1 svazek petrželky, bio,
  • 1/2 sklenice vody.
Fotografie: Freepik

Z citronu vymačkejte šťávu a pak oloupejte a nakrájejte okurku. Vložte vše do mixéru, přidejte ostatní ingredience a vodu a rozmixujte dohladka. Nalijte nápoj do sklenice a ihned ho vypijte, abyste se zbavili nadýmání a vyprázdnili žaludek.

Při pocitu nadýmání je důležité pít hodně tekutin a zůstat hydratovaný, aby potrava správně procházela trávicím traktem. Citronová šťáva je bohatá na vlákninu, která pomáhá zlepšit stav střev a předcházet zácpě. Okurka může podpořit pohyb střev a pravidelnost. Je bohatá na vodu a napomáhá hydrataci. Hydratace může zlepšit konzistenci stolice, zabránit zácpě a pomoci udržet stolici zdravou.

Fotografie: Freepik

Kromě toho okurky obsahují vlákninu, která pomáhá regulovat pohyb střev. Zejména pektin, druh rozpustné vlákniny, jenž může pomoci zvýšit frekvenci vyprazdňování.

Zdroj: Healthline