Zvyky, které negativně ovlivňují kvalitu spánku. Pravděpodobně se týkají i vás

Fotografie: Freepik

Jaké běžné zvyky podkopávají kvalitu spánku a co se změní, pokud je upravíte? Výsledky nové studie poskytují odpovědi na tyto otázky.

Výsledky nové studie vědců z University of Virginia Commonwealth, které byly publikovány v akademickém žurnálu International Journal of Environmental Research and Public Health, dokazují, že kvalitu spánku mohou změnou svých návyků lidé z části ovlivnit sami. Vědci v rámci studie zkoumali spánek, životní styl a zdraví 3 284 dospělých a zjistili, že zlozvyky ovlivňující kvalitu spánku jsou velmi rozšířené.

Televize, mobil, počítač

To už jste určitě někde četli nebo slyšeli. Ke zdravému a kvalitnímu spánku potřebují lidé ideálně tmu. Jen ve tmě, nebo alespoň v přítmí dokáže tělo vytvářet melatonin, díky kterému si ve spánku odpočinete. Z tohoto hlediska je zdaleka nejškodlivější usínání u zapnuté televize, případně u počítače, na němž běží film. Blikání obrazovek vám kvalitní spánek nedopřeje a každá trochu prudší změna intenzity vydávaného světla vás bude ze spánku vytrhovat.

Fotografie: Pexels

Některé chytré přístroje už umí rozeznat stmívání a automaticky přepnou obrazovku z modrého světla do žlutého. To je z hlediska narušení kvality spánku velmi užitečná funkce. Modré světlo, do něhož často koukáte ještě pár minut před usnutím, totiž brání vašemu organismu v přípravě na spánek. Tělo prostě nedostane z očí signál, že je tma, a že má tedy spustit produkci melatoninu. Proto by se měly všechny obrazovky s modrým světlem alespoň hodinu před spaním vypnout.

Internet a sociální sítě

Ač se to tak možná na první pohled nezdá, mají tyto dva fenomény moderního světa velikou spojitost s mírou nenápadného stresu. Když to zpodobníme slovy mladé generace: „Postla jsem na profil selfíčko z bazénu, ale kámoška pod to nasdílela svoje a dostala víc lajků než já. To mě tak vytočilo, že jsem vzteky nemohla usnout.“ Tak to je jen malá ukázka toho, jak obyčejná událost na sociálních sítích velmi snadno ovlivní míru stresu, a tím i kvalitu spánku.

Fotografie: Freepik

Častá konzumace nezdravých potravin

Konzumace málo výživných, ale zato velmi tučných a zpravidla slaných nebo sladkých potravin je také významným faktorem, který tělo okrádá o možnost kvalitního odpočinku. Nesprávná a nedostatečná výživa vede ke stresu, který si lidé většinou neuvědomují. Jejich tělo ho ale vnímá velmi silně. Pro udržení životních funkcí a zachování svalů potřebuje každý člověk určité množství komplexních sacharidů, bílkovin a raději zdravých tuků.

Fotografie: Getty Images

Večeře obsahující smažené brambůrky a tabulku nekvalitní čokolády je ale nedodá. Proto je potřeba dbát na to, aby každé jídlo obsahovalo zdroj kvalitních bílkovin, zajistilo přísun dostatečného množství komplexních sacharidů (ne, řepný cukr tam opravdu nepatří), omezeného množství zdravých tuků a libovolného množství zeleniny pro doplnění vitamínů a minerálů. Pokud chcete zlepšit kvalitu svého spánku, vynechte příliš slané, sladké a tučné potraviny.

Nedostatek pohybu

To je další nešvar moderní doby. Po stránce psychické padají lidé večer únavou jak mouchy. Leckdy jsou tak vyčerpaní, že nedokážou ani vypnout. Zato fyzička zahálí a tělo prostě není unavené. Už jste někdy slyšeli, že si lidé chodí vyčistit hlavu do přírody? Jestli důvěrně znáte stav, který byl popsán na předchozích řádcích, zkuste si udělat každý den večer dvacet minut času a běžte se projít. Funguje to tak dobře, že tomu ani neuvěříte.

Zdroj: Sleep Foundation