Poznejte podle jasných znaků falešné přátelství s toxickou osobou a včas jej ukončete

Fotografie: Freepik

I mezi starými přáteli můžete mít pocit, že je něco špatně. Může to vyplynout z komunikace i ze společných zážitků. Poznejte falešné přátelství a skončete s ním včas, než z toho bude pohroma.

Pokud máte kamaráda, třeba i dlouholetého, a něco uvnitř Vás bije na poplach, měli byste zbystřit. Přemýšlíte, jestli byste s ním neměli ukončit přátelství? Zde najdete znaky přátelství, které nemá smysl táhnout dál. Existují znaky, podle kterých se lze ve Vašem poutu přátelství orientovat.

Fotografie: Freepik

Body, které značí falešné přátelství

Každé dobré přátelství Vám něco sebere, ale také něco získáte. Pokud si na něco stěžujete, opravdový přítel Vás podrží. Pokud místo toho celé setkání posloucháte o jeho osobních problémech, už je to známka, že není něco ve vztahu v pořádku.  Pokud jste dobří přátelé, nezáleží na tom, kolik máte práce, na kamaráda si vždycky nějaký ten čas najdete. Všímejte si také svého chování vůči kamarádovi. Pokud se s ním necítíte dobře, nemáte si s ním co povídat a kolem Vás vládne trapné ticho, asi už toho moc společného nemáte.

Stěžovat si a truchlit za přítomnosti přítele je normální. Pokud se po takovém společném čase cítíte mnohem více vyčerpaní než před tím, je něco špatně. Takové setkání by Vám mělo ulevit, ne přihoršit. Všechno, co s přítelem sdílíte záleží na tom, jak moc jste si blízcí i na tom, jak silné bylo přátelské pouto v minulých letech.

Pokud otevřete příteli celou svou duši a místo s podporou se setkáte se sarkasmem, výsměchem, nebo jinými známkami nepochopení, zvažte, zda má smysl přátelství zachovávat. Pokud se v přítomnosti svého přítele necítíte úplně komfortně a máte pocit, že jenom přemýšlíte o tom, kdo z Vás je chladnější, zamyslete se nad tím, zda takový vztah opravdu stojí za to. Pokud cítíte rivalitu nebo závist, není to dobře. Opravdový přítel se bude radovat z Vašich úspěchů a štěstí, bude podporovat Vaši volbu, Vaše sny i životní cíle.

Fotografie: Freepik

Dobré přátelství je o sdílení všech zpráv, dobrých i těch špatných. Pokud se svým přítelem sdílíte jen ty špatné, také je ve vztahu něco špatně. Je velmi důležité dát průchod i šťastným okamžikům. Pokud si přítel nebo Vy po celou dobu jen ztěžujete, opravdu popřemýšlejte o tom, zda je to vztah, který potřebujete. Někdy je lepší ukončit vztah, který nemá smysl, abyste měli čas posílit jiný vztah, který bude lépe fungovat.

Zdroj: Redakce, Milan Juha