Potraviny, které pomáhají bojovat s tuky usazujícími se v játrech a cévách

Fotografie: Freepik

Onemocnění jater jsou mezi dnešní populací velmi častá. Játra nejvíce trpí nadměrným užíváním alkoholu, drog, léků a jiných návykových látek. Svým játrům ubližujete ale také špatnou stravou a nezdravým životním stylem. Nejohroženějšími skupinami jsou alkoholici, obézní lidé a diabetici.

Jak poznáte, že trpíte onemocněním jater?

Velké množství nezdravých živočišných tuků v jídle se ukládá právě v játrech a také ve vašich cévách (cévy zanesené tukem znamenají vysoké riziku infarktu a dalších onemocnění oběhového systému). Ztučnělá játra (latinsky steatóza jater) ztrácí své přirozené schopnosti – čištění těla od toxinů a odpadních látek.

Asi sami víte, jak zdravě nebo nezdravě žijete. Cítíte-li, že s vašimi játry není něco v pořádku, zkuste změnit svůj přístup k vlastnímu zdraví. Trpíte často nadměrnou únavou a zažívacími problémy bez jiné zjevné příčiny? Problémy s játry jsou často opomíjené kvůli tomu, že je neprovází bolesti. V pokročilém stádiu jsou játra výrazně zvětšená a jdou přes kůži dokonce nahmatat. Změny na játrech jsou však jasně vidět až při ultrazvukovém vyšetření.

Fotografie: Freepik

Mezi základní pravidla, jak udržet svá játra zdravá, patří:

  • dávejte si pozor na nadměrný příjem cukrů
  • zařaďte do vašeho jídelníčku více zeleniny a zeleninových šťáv
  • více se hýbejte, pokud jste obézní, zkuste zhubnout
  • vyhněte se tučným a smaženým jídlům, naopak zdravých tuků (převážně rostlinných) se nebojte, a také se soustřeďte na dobře stravitelné bílkoviny (mořské ryby, drůbež, ořechy, semínka, luštěniny, ne příliš tučné mléčné výrobky, olivový a kokosový olej)
  • pozor na alkohol a další návykové látky

Vitamíny, bylinky a další potraviny s dobrým účinkem na játra

Látky, které působí příznivě nejenom na vaše játra, ale i na zdraví celého vašeho organismu, najdete na trhu ve formě doplňků stravy nebo jednoduše v běžně dostupných potravinách.

Ostropestřec mariánský

Jako první musíme jistě zmínit ostropestřec mariánský. Tato bylina je proslulá právě kvůli jejím blahodárným účinkům na játra. Nejběžněji je k dostání v lékárně ve formě čajů. V Česku jsou také ideální podnebné podmínky pro jeho pěstování na vaší bylinkové zahrádce. Ostropestřec kvete nádhernými růžovofialovými květy, připomínajícími bodláky. Po odkvětu se zralá semena suší a drtí. Čaj z ostropestřce neoceníte jen při akutních problémech s játry, ale například i pro prohýřené noci plné alkoholu.

Fotografie: Freepik

Kurkuma

Dalším zázrakem je koření, které možná už dávno používáte v kuchyni – kurkuma. Ta je pověstná svými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi. Mimo jiné také zlepšuje nervovou činnost mozku, doporučuje se proto i starým lidem. Zařaďte kurkumu do svého jídelníčku. Můžete jí dochutit oblíbená jídla. Je obsažena také v některých čistících čajích. V Asii je oblíbené takzvané zlaté mléko – rostlinné mléko s kurkumou, kardamonem, chilli a zázvorem, které se pije teplé před spaním.

Vitamín E

Jako vitamín velmi dobře působící na játra je označován vitamin E. Americká asociace pro studium onemocnění jater od roku 2017 provádí výzkum, na základě kterého doporučuje užívání vitamínu E při jaterních obtížích. Dávkování je však složitější a má mnoho kontraindikací, proto se na přípravky s obsahem vitamínu E zeptejte svého lékaře.