Domácí koktejly, které nastartují trávení a pomohou ulevit po vánočním přejídání

Fotografie: Depositphotos

S příchodem Vánoc a oslav spojených s Novým rokem konzumujeme stále více tučných a těžkých jídel. Smažený kapr, bramborový salát a vánoční cukroví sice chutnají skvěle a naše chuťové plesají, žaludek, střeva a žlučník se už ale radují o poznání méně. A co teprve pleť a vlasy. Jedno moudré přísloví říká, že jsme to, co jíme.

Když budeme jíst jen tuk, budeme i vypadat jako hrouda tuku. Existuje však několik způsobů, jak odlehčit svému trávení a cítit se krásnější, mladší a zdravější. A pomůžou nám k tomu zdravé sirupy a koktejly. Těšit se můžete například na:

  • Zázvorový zázrak s křenem
  • Zdravý nápoj z čaje
  • Kiwi koktejl

Zázvorový sirup s křenem

Čerstvý zázvor je sám o sobě velmi chutný. Nastrouhaný ho můžete použít na ochucení pokrmů nebo si ho můžete zalít horkou vodou a popíjet jako čaj s medem. K přípravě zázvorového koktejlu budeme potřebovat 125 gramů rozmixovaného křenu, jednu polévkovou lžíci strouhaného zázvoru, šťávu ze  čtyř citronů, tři lžičky medu a dvě lžičky skořice.

Fotografie: Pixabay

Všechny ingredience (kromě medu) dáme do mixéru a zapneme na nejvyšší výkon. Až se všechny přísady dokonale rozmělní a propojí, přidáme med a pastu dokonale promícháme. Hotovou směs uložíme do chladu ‒ nejlépe do lednice. Při správném skladování vám směs vydrží až 21 dní. Každý den si dopřejte dvě polévkové lžíce na krásu.

Kefírová bomba

Krása přípravy tohoto koktejlu spočívá v tom, že k tomu nepotřebujete žádné speciální suroviny. Vystačíte si pouze se třemi surovinami ‒ nízkotučným kefírem, skořicí a zázvorem. Upozorňujeme, že tento nápoj možná nechutná příliš lahodně, ale o to více posílí vaše zdraví. Do mixéru nalijeme jednu sklenici kefíru, jednu lžičku skořice a jednu lžičku strouhaného zázvoru. Zapneme na nejvyšší rychlost a počkáme, dokud se všechny suroviny důkladně nerozmixují.

Tento výživný nápoj doporučujeme podávat hlavně ráno a nebo večer před spaním. V lednici vydrží čerstvý a jako vychlazený vás příjemně osvěží. Může sloužit i jako zdravá svačinka po sportovním výkonu. Při jeho konzumaci ale postupujte opatrně. A pokud se vám snadno zvedne žaludek, vyzkoušejte raději jinou alternativu z našeho článku.

Nápoj z mléčného čaje

Pokud si rádi dáváte čaj o páté a nebo prostě jen ujíždíte na kvalitních čajích, mohl by vás zaujmout tento recept. K jeho přípravě budeme potřebovat půl litru čerstvě uvařeného čaje, čtyři lžíce nízkotučného mléka, jednu lžičku nastrouhaného zázvoru, špetku muškátového oříšku a jednu lžičku medu.

Nejprve si uvaříme kvalitní černý čaj. Když trochu vychladne, přidáme do něj mléko, zázvor a muškátový oříšek. Pokud rádi sladíme, dochutíme si nápoj medem. Nedoporučujeme sladit cukrem, který není pro lidské tělo vůbec zdravý. Zkuste tímto čajem nahradit váš rituál pití kávy. Po třech týdnech užívání tohoto nápoje můžete na svém těle pozorovat změny:

  • Pokožka se stává hladší a zářivější
  • Cítíte přívaly energie

Koktejl z kiwi

Koktejl umíchaný z tohoto ovoce nejen skvěle vypadá, ale i báječně chutná. Kiwi disponuje vysokým obsahem vitaminu C. Pravidelným pitím tohoto zeleného nápoje si účinně posilníte imunitní systém. A jeho příprava je opět velmi jednoduchá. Bude vám stačit jedno zralé kiwi, dvě lžičky medu, malá sklenička vody, dva proužky citronu, hrst petrželové natě a několik lístků máty.

Fotografie: Pixabay

Všechny ingredience rozdrťte v mixéru na hladkou směs. Koktejl se doporučuje pít hned, neměl by se dávat do lednice. Můžete si ho dopřávat ráno, večer a nebo dokonce ráno i večer! Pokud vám nechutná máta, nemusíte ji do nápoje přidávat. Představuje ovšem prvek, který ještě zlepšuje stravitelnost tohoto nápoje.

Už víte, jaký nápoj si připravíte?

Ať už se rozhodnete jít do jakékoliv z výše popsaných koktejlů, nemusíte mít pochyby o tom, jestli děláte něco pro své zdraví. Všechny použité ingredience jsou pro lidské zdraví prospěšné a ve správných kombinacích se jejich účinky ještě potencují. Uvidíte, že po čase uvidíte změnu. Nejenže zhubnete a omládnete, ale budete se hlavně cítit lépe. A vaše tělo vám určitě poděkuje.