Poruchy spánku se nevyplácí podceňovat, může hrozit nebezpečí

Fotografie: Freepik

Nespavost je nejčastější poruchou spánku, na kterou můžete narazit. Způsobuje potíže s usínáním a také spánkem. Takoví lidé mají také problémy s ranním vstáváním, jsou přes den velmi unavení a mají i další příznaky nedostatku spánku. Nespavost ale není jediným problémem, na který můžete narazit, pokud se budete zabývat touto tématikou.

Spánková apnoe nebo porucha spánku REM

Samotná nespavost je spojována i s duševními nebo fyzickými podmínkami. Mezi úspěšné léčby patří prášky na spaní nebo kognitivně-behaviorální terapie. Spánková apnoe je spojována s hlasitým chrápáním.

U pacientů, kteří apnoe trpí, dochází k obdobím, kdy přestávají dýchat. Během spaní se uvolňují svaly v ústech a krku, což umožňuje měkkým tkáním zúžit dýchací cesty.

Fotografie: Freepik

Mnoho lidí, kteří touto nemocí trpí, si nepamatuje, že by se v noci budili nebo dokonce hlasitě chrápali. Cítí se ale během dne lhostejní a unavení, protože v noci měli spoustu přestávek, které je rušily v jejich spánku. Jestli není apnoe léčena, může dojít k srdečním problémům nebo dokonce mozkové mrtvici. V nejhorších případech může dojít i ke smrti.

Porucha spánku REM je nebezpečná, když je spánek násilný. Během spánku totiž u lidí, kteří trpí REM, dochází k pohybům rukama nebo nohama, mohou během spánku mluvit, chodit, křičet nebo kopat. Svoje jednání si ale nepamatují. Je důležité navštívit lékaře, který by měl zvolit správnou léčbu.

Trpíte syndromem neklidných nohou?

RLS je porucha spánku, kterou lidé popisují jako silné neodolatelné nutkání hýbat nohama během spánku. Může to být svalové napětí, brnění nebo bolest. Nepohodlí zmizí, když se člověk pohybuje, nebo se alespoň protáhne.

Tento syndrom stěžuje usínání a spánek během noci. RLS může být způsobené dlouhodobou nečinnosti, nedostatkem železa nebo obezitou. Také patří mezi vedlejší účinky těhotenství.

Syndrom způsobuje únavu, člověk se jen těžko dokáže soustředit. Účinná léčba zahrnuje doplňky železa nebo předepsané léky. Porucha cirkadiánního rytmu znamená, že spánkový cyklus není vůbec regulován. Tato porucha se často vyskytne u nevidomých lidí, kteří pracují na směny nebo ve tmě. Je nutné se v tomto naučit správné hygieně spánku.

Příčinou narkolepsie je neúčinná neurologická kontrola spánku a bdělost. Mezi příznaky patří únava, spánková paralýza nebo smyslové halucinace. Lidé mohou usnout ve špatnou chvíli nebo ztratit kontrolu nad svými svaly. Když přechází z bdělosti do spánku, mohou se cítit neschopní hýbat tělem. Aby se diagnóza potvrdila, je nutné udělat si spánkový test.